Вести Свет Ударни вести

Австралија: Нови мерки и локдаун поради појавата на делта сојот

  Австралискиот кризен штаб ќе одржи итен состанок поради ширење на делта видот на коронавирусот низ целата земја. Поради новиот епидемиски бран, австралиските власти ќе воведат „локдаун“ во Сиднеј и повторно да воведат рестриктивни мерки во другите делови на земјата. -Влегуваме во нова фаза на пандемија со ширење на заразна, делта варијанта на вирусот. Австралија […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Филипче: Состојбата е стабилна и нема дополнителни рестрикции

  Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека епидемиолошката состојба со корона вирусот кај нас е стабилна, а тоа го потврдуваат малиот број на новодијагностицирани случаи, малиот број на пациенти кои се јавуваат во болница за прием и малиот број на прегледи. Во однос на ризикот од новиот индиски сој, во следниот период не […]