Алтернатива Настани

Концертно пијано – донација за Националната опера и балет од Чешка

  Во Националната опера и балет вечерва се одржа пијано-концерт во организација на Амбасадата на Република Чешка, а по повод Националниот ден на оваа пријателска земја. На концертетот беше промовиран клавир од прочуената чешка компанија  „Петроф“, како донација, со што се потврдува традиционалната соработка во културата меѓу двете земји. Во присуство на Зузана Петрофова, актуелна […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Официјална посета на претседателот Пендаровски на Чешката Република

  Претседателот Стево Пендаровски денеска во Прага со највисоки државни и воени почести беше пречекан од претседателот на Чешката Република, Петр Павел, со што започна неговата официјална посета на Чешката Република.     Претседателот Пендаровски оствари тет-а-тет средба со претседателот Павел, на која беа потврдени искрените пријателски односи меѓу двете држави. На средбата се разговараше […]

Вести Македонија Ударни вести

Пендаровски во официјална посета на Чешката Република

  Претседателот Стево Пендаровски денеска и утре престојува во официјална посета на Чешката Република. Денеска во Прага претседателот Пендаровски со највисоки државни и воени почести ќе биде пречекан од претседателот на Чешката Република, Петр Павел, по што ќе се одржи тет-а-тет средба меѓу двајцата претседатели, а предвиден е и пленарен состанок на делегациите на двете […]

Вести Македонија Ударни вести

Потпишан Договор за ремонт на хеликоптери помеѓу РС Македонија и Чешка

  Денеска во Министерството за одбрана, министерката Славјанка Петровска и амбасадорот на Чешката Република во РС Македонија, Јарослав Лудва потпишаa Договор за ремонт на хеликоптери помеѓу двете влади.     Договорот кој е по принципот Влада со Влада е во рамки на планот за модернизација и опремување на капацитетите на Армијата, и предвидува ремонт на […]

Вести Македонија Ударни вести

Чешка со донација на седум нови возила за Одделот за специјални полициски операции

  Денеска во полицискиот центар “Ѓорче Петров” , министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски со дел од раководството на МВР заедно со заменик амбасадорот на Чешката Република, Лубомир Пшенка, присуствуваше на примопредавањето на Донацијата на седум нови возила за потребите на Одделот за специјални полициски операции при Бирото за јавна безбедност на МВР.     […]

Вести Македонија Ударни вести

Донација на 8 интервентни возила од Чешката Република за МВР

  Денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски заедно со заменик шефот на Мисијата на Амбасадата на Чешка Република, Лубомир Пшенка присуствуваа во Полицискиот центар „Ѓорче Петров“ на промоција на возила набавени со донацијата од страна на чешкото Министерство за внатрешни работи и од Владата на пријателска Република Чешка.     Набавени се осум специјализирани […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Торнадо во Чешка остави пустош (ВИДЕО)

  Торнадото од категоријата Ф3 кое зафати повеќе села во Јужна Моравија околу Бжецлав и Ходоњин, остави пустош, откорнати и пропаднати покриви, оштетени куќи, паднати дрвја, превртени автобуси и запреа сите возови и сообраќајот до границата со Словачка. Локалните служби за итни случаи ги предупредија граѓаните да не излегуваат надвор или на улица и ја […]