Изјави Македонија Став

Зошто ЕУ не ни дава датум? – САМЕТ ШАБАНИ

Време е да се фокусираме врз суштинските проблеми. Време е да создадеме вистински ’општествен договор‘ за владеење на правото и на човековите права како главни столбови на европските вредности. Нешто треба да ни е јасно и гласно: нема ЕУ-интеграција без „европеизација“. На 1-2 јули, Министерството за надворешни работи го организираше Преспа Форум Дијалог, дипломатски настан […]

Вести Македонија Ударни вести

Радев: Бугарија бара гаранции за проширување на ЕУ со РС Македонија

  Бугарија бара гаранции при проширувањето на Европската унија со РС Македонија, изјави бугарскиот претседател Румен Радев на зедничката прес-конференција со претседателот на Португалија Марсело Де Соуза, јави дописникот на МИА од Софија. – Најважната задача е да се врати дијалогот на сите нивоа меѓу Софија и Скопје, рече Радев. Тој истакна дека португалското претседателство […]

Вести Изјави Македонија

Премиерот Заев: Немаме алтернатива за и до надминување на прашањето со Бугарија, продолжуваме со европеизацијата дома

  „Немаме алтернатива за членството во Европската Унија. Како и претседателот Пендаровски така и јас јавно размислувам, јавно зборувам за ставовите на нашата Влада, не ни требаат бајпас решенија, не ни требаат алтернативни решенија за нашето членство во ЕУ“, истакна претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев на прес-конференцијата на која беше промовиран […]

Вести Изјави Македонија

Пендаровски за грчка ТВ Алфа: Исходот од Брисел беше шок за сите

Навистина беше шок за сите, не само за мене и за народот, туку и за целата политичка елита, вели претседателот Стево Пендаровски во интервјуто за грчката телевизија „Алфа“. Тој додава дека на лидерската средба одржана во неделата, сите партии, без разлика дали се од власта или опозицијата биле со исти чувства и став – „Испорачавме […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Заев: ЕУ вети – ако вие испорачате и ние ќе испорачаме

  “Очекуваме ЕУ да  го одржи зборот и  да испорача. Убеден сум дека Европскиот совет на 17 и 18. октомври  ќе ја донесе толку долго очекуваната одлука за почеток на преговори со земјава. Ние не очекуваме од 18 октомври да бидеме полноправна членка на ЕУ. Свесни сме дека тоа е пат, дека е процес низ […]

Вести Изјави

Жбогар: „Рекет“ стана риалити шоу, судството има поддршка за брзо процесирање на случајот

– Судскиот процес за кој сведочиме деновиве беше трансформиран од политиката и од некои домашни и странски медиуми во риалити шоу. Тие се обидоа да му ја преземат улогата на судството, да ја играат улогата на „поголемиот брат“, диктирајќи ги играчите внатре, во куќата, што е судството. Лажните вести и доведувањето во прашање на се […]

Вести Изјави Македонија

Влада: Законот за СЈО го пишуваме за граѓаните

Специјалното  јавно обвинителство (СЈО) не заминува воопшто во историјата и не е точно дека во разговорите со опозицијата кога било се заклучило дека повеќе нема да функционира. Напротив, СЈО ќе функционира, рече денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски, одговарајќи на новинарски прашања за преговорите со опозицијата за законот за јавно обвинителство. Бошњаковски потенцираше дека преговорите не […]

Вести Изјави

Жбогар за СЈО: Покажете им на граѓаните посветеност за утврдување одговорност за сиот криминал

Се сеќаваме дека СЈО беше воспоставено од главните политички партии преку Договорот од Пржино, со цел да се обезбеди превземање одговорност за нелегалните пресретнувања на комуникациите, како и за содржината на истите – вели Жбогар. Тој посочува дека одблиску ги следеле дискусиите за нацрт законот, што се одвиваа помеѓу Владата и главната опозициска партија.Ги поттикнуваме […]

Интервју Текстови Топ теми

ИНТЕРВЈУ СО ПАВЛЕ ТРАЈАНОВ, ЛИДЕР НА ДЕМОКРАТСКИОТ СОЈУЗ НА МАКЕДОНИЈА

ДЕНЕС: Привршуваат подготовките за почеток на кампањата за Референдумот околу македонскиот прием во НАТО И ЕУ и склучениот договор со соседна Грција. Очекувате ли негов успешен исход?   ТРАЈАНОВ: Референдумската кампања треба да биде информативна, содржината на договорот со Грција да се објасни објективно, со предностите и слабостите и перспективите кои се за Македонија со […]