Вести Македонија Ударни вести

Соработка на Сеизмолошката опсерваторија со Институтот за геофизика на Универзитетот во Бохум

  Во рамките на проектот „Adria Array“ за истражување на геодинамиката на Јадранската тектонска микро плоча, во Институтот за геофизика од Универзитеот во Бохум, Германија, престојуваат раководителката на Сеизмолошката опсерваторија при ПМФ во Скопје, д-р Драгана Чених, заедно со д-р Јасмина Најдовска и д-р Катерина Дрогрешка.           Тие досега остварија повеќе […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Черних: Двата најсилни земјотреси беа проследени со афтершокова серија

  Утринава во еден од сеизмички најактивните региони на Источниот Медитеран, со активноста на Источно-Анадолскиот расед, започна серија на тектонски земјотреси која што сеуште траат, изјави д-р Драгана Черних, раководител на  Сеизмолошката опсерваторија при Природно – математичкиот факултет во Скопје.         Двата најсилни, во 4 часот и 17 минути и во 13 […]

Вести Македонија Ударни вести

Черних: Продолжува следењето на движењето на тектонските плочи во Медитеранот

  Претставници на Сеизмолошката опсерваторија, проф. д-р Драгана Черних и д-р Јасмина Најдовска учествуваа на годишната меѓународна работилница за сеизмологија (ORFEUS Annual Observatory Meeting and Workshop, Second International EPOS SP Workshop on Adria Array – Seismology), што се одржа во Потсдам, Германија.       На овој меѓународен собир на сеизмолози беа прикажани досегашните активности […]

Вести Македонија

Соработка помеѓу Сеизмолошката опсерваторија-Скопје и Општина Дебар

  Раководителката на Сеизмолошката опсерваторија при Природно – математичкиот факултет во Скопје, проф. д-р Драгана Черних придружена од д-р Катерина Дрогрешка и Љубчо Јованов, остварија официјална средба со Градоначалникот на Општина Дебар, д-р Хекуран Дука.         На средбата беше потпишан Меморандум за соработка и беа договорени идните активности и проекти за едукација […]

Вести Македонија Ударни вести

Драгана ЧЕРНИХ: ДЕНЕС СЕ СЕЌАВАМЕ – 58 години од катастрофалниот земјотрес во Скопје

  Денеска, 26 јули 2021 година, се навршуваат 58 години од катастрофалниот земјотрес што го разурна градот Скопје.         Точно во 5 часот и 17 минути градот за миг престанал да живее. Од земјотресот со јачина од 6.1 степен според Рихтеровата скала и интензитет од IX степени според Европската макросеизмичка скала, загинаа […]