Вести Македонија Ударни вести

Ангелов на НАТО состанок за отпорност во Брисел

  Вчера во седиштето на НАТО во Брисел се одржа првиот состанок на високите претставници за отпорност, каде се обрати генералниот секретар Јенс Столтенберг. Република Северна Македонија во овој формат е претставувана од директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов. Сојузниците ги споделија своите сознанија и насоки за зајакнување на националната и колективната […]

Вести Македонија Ударни вести

Спасени се двете лица кои паднаа во провалија на Караџица

  Двете лица кои со квадрицикл (мопед на четири тркала) кои паднаа во провалија кај вила Принц на Караџица, се извлечени и се во стабилна состојба и со веројатни скршеници. Тие се предадени на две екипи на Итната медицински помош кои се упатија кон медицинските центри во Скопје, соопштуваат од ЦУК.

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Во тек е спасувачка мисија за извлекување на 2 лица паднати во бездна

  Пред околу еден час на бројот 112 е добиен повик за помош на две лица кои со квадрицикл излетале надвор од земјен пат и паднале во бездна длабока околу 20 метри, после с. Алдинци во близина на вила „Принц“. Од страна на  ЦУК се известени и координирани МВР, Итната медицинска помош и Бригадата за противпожарна […]

Вести Македонија Ударни вести

ЦУК: Шеесет годишен планинар на Кораб добил инфаркт и починал

  Денеска, Региналниот центар за управување со кризи РЦУК Тетово, извести дека утрово од Полициска станица Стрезимир биле известени дека 60-годишен член на група од 18 планинари добил инфаакт, додека се движеле по планинска патека на повисоките делови од Кораб, поточно местото на настанот е на локација на еден километар над ПС Стезимир. Случајот го […]

Вести Македонија

Спасени две полски туристки паднати во пресек од карпа над провлија кај „Трескавец“

  Вчера, успешно се реализираше акција на спасување на две туристки од Полска кај макастиркиот комплекс „Трескавец“, паднати во пресек од карпа над провлија, координирани преку дежурните оперативци во Центарот за управување со кризи на Единствениот телефонски број за итни повици на ЦУК – 112, во содејство со Дежурниот оперативниот центар (ДОЦ) на ЦУК и […]

Вести Македонија Ударни вести

ЦУК: Во последните 24 часа има еден активен пожар и 12 изгаснати

  Центарот за управување со кризи (ЦУК), преку Дежурниот оперативен центар, согласно информациите и координацијата со субјектите од Системот за управување со кризи утрово направи пресек за пожарите на отворено во последните 24 часа: има еден активен пожар и 12 изгаснати. ЦУК е во постојана комуникација и координација со силите на терен и податоците се […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Голем пожар во Тетово – граѓаните да не излегуваат без потреба!

  Поради големиот пожар кој избувна претпладнево во фабриката на влезот во градот Тетово, квалитетот на воздухот е значително влошен.         Од општина Тетово и СВР Тетово апелираат до граѓаните да не излегуваат без потреба од своите домови. Најпогодени се оние со белодробни васкулари и срцеви заболувања, кои денеска треба да останат […]

Вести Македонија Ударни вести

Спасителна акција кај кањонот Матка – драма со среќен крај

  Во доцните попладневни часови беше реализира успешна координирана спасителна акција на институциите од системот за управување со кризи кај кањонот Матка во содејство на специјалците од МВР, пожарникарите од Скопската бригада и Брзата медицинска помош во координација на Центрот за управување со кризи (ЦУК). Возрасен маж околу 50-ина години, во доцните попладневни часови, паднал […]

Вести Македонија Ударни вести

Средба Ангелов – Савада: Соработка во кризниот менаџмент

  Денеска директорот на Центарот за управување со кризи, г. Стојанче Ангелов, оствари работна средба со Неговата Екселенција, Хиронори Савада, Амбасадор на Јапонија во Република Северна Македонија во седиштетото на ЦУК во Скопје.       Беше разговарано за тековните состојби во рамки на националниот систем за управување со кризи, како и за планираните претстојни […]

Uncategorized Вести Македонија Ударни вести

ЦУК: Состојбата со карпата на Матка на долг рок е опасна и неодржлива

  Состојбата со опасната карпа на Матка на долг рок е неодржлива – беше денешната генерална констатација во Ценарот за управување со кризи, на првиот работен состанок, што беше закажан и одржан под раководство на директорот Стојанче Ангелов, со претставници на институции, експерти и научни работници од државата и дел од субјектите на Системот за […]