Вести Македонија Ударни вести

Маричиќ: Со уставните измени ги завршуваме обврските кон кој било од соседите

  Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ, на денешното воведно излагање на панел дискусијата „Патот до 2030“ истакна дека уставните измени треба да се направат оваа година и дека треба да се перципираат како последна обврска којашто е поврзана за билатералните спорови со соседите, во однос на нашиот Устав и во […]

Вести Македонија Ударни вести

Маричиќ-Росвал: Политичкиот момент за проширување на ЕУ постои

  Бојан Маричиќ денеска оствари билатерална средба со шведската министерка за ЕУ и Нордиска соработка, Јесика Росвал на која разговараа за евроинтегративниот процес, стратешките цели на двете држави и билатералната развојна помош што Кралството Шведска ја дава на Северна Македонија. Вицепремиерот Маричиќ на средбата посочи дека оваа посета на Росвал, за време на шведското претседавање […]

Вести Македонија Ударни вести

Маричиќ задоволен од билатералниот скрининг за Поглавје 24

  Во Брисел заврши првиот билатералниот скрининг состанок за Поглавјето 24, „Право, слобода и безбедност“. Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија, Бојан Маричиќ, е задоволен од подготвеноста на македонскиот преговарачки тим и квалитетот на презентациите за усогласеноста со ЕУ законите и нивната имплементација.     „Интензивен, но […]

Вести Македонија Ударни вести

Маричиќ: Неопходен е политички консензус за продолжување и завршување на преговорите со ЕУ

  Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска присуствуваше на заедничката седница на Комисијата за европски прашања и Националниот совет за евроинтеграции, на која се расправаше за Извештајот на Европска Комисија за Северна Македонија за 2022 година. Вицепремиерот за европски прашања и главен преговарач со ЕУ, Маричиќ, го изрази своето задоволство […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Извештајот нотира напредок, но и критикува за доцнење во законската агенда

  Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ денес заедно со шефот на Делегацијата на ЕУ во Северна Македонија, Дејвид Гир, одржаа прес-конференција по повод добиениот Извештајот на Европската Комисија, на која ги претставија оценките по кластери.     – Во делот на политички критериуми, Комисијата потврдува дека Северна Македонија продолжи со […]

Вести Изјави Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Маричиќ: Преговорите со ЕУ се отворени!

  “Преговорите со ЕУ се отворени!” напиша заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ на својот официјален фб профил, пред денешниот почеток на скрининг процесот.         “Со почетокот на скринигот навлегуваме подлабоко во процесот на реформи, кои вклучуваат имплементација на европски регулативи и придонесуваат за европеизација на општеството и […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Маричиќ: Правото на ЕУ преведено на македонски јазик официјално во Службениот весник на Унијата

  Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ денес потпиша рамковна спогодба за превод на европското законодавство на македонски јазик со седум економски оператори.       “Денешното официјализирање на соработката со економските оператори, во еден од клучните делови за нашата успешна евроинтеграција на земјата, а тоа е преводот на правните акти на Европската […]

Вести Македонија Ударни вести

Маричиќ: Подготвени сме да обезбедиме непречен тек на преговарачкиот процес

  Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ во обраќањето на состанокот за отворање на скрининг говореше за предизвиците и очекувањата од новата Методологија во периодот кој претстои, и посочи дека верува дека новата Методологија, ќе даде нов поттик за пристапните преговори и ќе ја потврди посветеноста на Унијата кон политиката за […]

Вести Македонија Ударни вести

Маричиќ-Сарацин: На маса имаме вистински компромис со заштитени македонски позиции

  Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ имаше средба со специјалниот пратеник на Сојузната Влада на Германија за земјите од Западен Балкан, Мануел Сарацин, по која одржаа заедничка прес-конференција. – Сега, кога стигнавме до толку посакуваниот старт на преговори со Унијата, време е да го валоризиме нашиот труд и да ги […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Маричиќ: Нашата цел беше да го заштитиме македонскиот јазик во рамките на ЕУ и ја исполнивме

  „Нашата цел во овој процес беше да го заштитиме статусот на македонскиот јазик во рамките на Европската Унија, а не беше да ја убедиме Бугарија да го промени својот став. Целта беше да нема влијание тој став на ставот на Европската Унија“, рече вицепремиерот Маричиќ на вчерашниот брифинг со уредници на Националната радио телевизија. […]