Спорт

Македонскиот борач Могамедгаџи Нуров остана без шанса за бронза на ЛОИ

  Последниот македонски учесник на Летните олимписки игри во Токио, борачот Магомедгаџи Нуров, беше елиминиран во четвртфиналето во категоријата до 97 килограми слободен стил од кубанскиот шампион Реинерс Салас Перез, кој на крајот славеше со 6:4. Македонскиот борач имаше одличен почеток на Олимпијадата, совладувајќи го тунискиот првак Мохамед Садуи со 5:0 во првото коло. Поразот на […]

Вести Свет Ударни вести

На ЛОИ во Токио нови 24 случаи на коронавирус

  Организаторите на Олимписките игри во Токио соопштија за 24 нови позитивни случаи на коронавирус денеска, што е најголем дневен пораст на заразени откако домаќините почнаа да објавуваат податоци на 1 јуни, пренесува МИА. Вкупниот број на позитивни случаи на ковид-19 од 1 јуни се искачи на вкупно 193, соопштија олимписките организатори. Во јапонската престолнина […]