Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Медиумско присуство на настани со 2 вакцини или потврда за прележаност на КОВИД-19

  Владата на вчерашната седница донесе одлука за усогласување на постоечкиот Протокол за организирање на настани со медиумско присуство. Со овие измени, за влез на настан во отворен или затворен простор, задолжително е поседувањето сертификат за примени две дози вакцина или потврда за прележаност на КОВИД-19 до 45 дена од денот на прележувањето. Ова усогласување […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Зелените покриви во центарот на Скопје богати со културни настани

  Зелените покриви во центарот на Скопје, покрај тоа што придонесуваат за разладување и спуштање на жешките летни температури во градот, како и за намалување на загадувањето во воздухот, периодов стануваат дестинација за голем број различни културни настани.     Овие зелени градини месецов ќе бидат исполнети со голем број културни содржини. Богатата и разновидна […]

Алтернатива Настани

БЕЛА НОЌ 2018

6 oктомври(сабота), БЕЛА НОЌ по 14ти пат! Програма/распоред подоле иде кога//каде//што, ѕирнете 🙂 се гледаме низ Скопје ♥ 11:00 > Кино Милениум *КИНЕНОВА – Бесплатни филмски проекции 17:00 – 19:00 > Детски културен центар – Карпош *Изложба на детски цртежи 18:00 – 19:30 > Лептокарија – широкиот плоштад пред Кофеин *Детска програма со Колектив Ветерница […]