Спорт

РК Алкалоид испишува нова страница во клупската историја

  На 17. октомври, вторник, тимот  на РК Алкалоид, ќе го одигра својот прв меч во европските клупски натпреварувања.   Противник на премиерата во Скопје во Европската лига на EHF ќе му биде екипата на РК Војводина од Србија, актуелен првак на Србија и освојувач на Купот на EHF.   Натпреварот ќе се игра во […]

Спорт

РК АЛКАЛОИД има најдобар напад, Серафимов е најдобар стрелец

  Во првата полусезона во најсилната домашна конкуренција, РК Алкалоид одигра 14 натпревари, победи на 11, a само на три средби не успеа да освои бодови. На конечната табела го освои второто место во групата со вкупно 33 бода.      Нападот на РК Алкалоид е најдобриот во есенскиот дел на првенството и во двете […]

Вести Македонија Спорт Ударни вести

Ракометниот клуб „Алкалоид“ започна со формирање на тимот – склучени првите договори со двајца млади играчи

  Со склучувањето на првите два договора со едни од најперспективните млади ракометни надежи и репрезентативци, РК „Алкалоид“ го започна процесот на регрутација. Мартин Серафимов (21 година), кој игра на позицијата десен бек, и Игор Ѓоргиев (21 година), кој игра на позициите централен и лев бек, својата кариера ќе ја продолжат во новоформираниот ракометен клуб, […]