Алтернатива Настани

Чествување на македонскиот јазик во Музејот на романската литература во Букурешт

  Во Музејот на романската литература во Букурешт, Романија, денеска ќе биде одбележан Денот на македонскиот јазик. На иницијатива од Амбасадата на РС Македонија во Романија, лекторката по македонски јазик на Факултетот за странски јазици во Букурешт, Елена Ѓорѓиовска, и филологот по романски јазик и книжевност, Теа Теохаревска-Иванова, во фокусот на одбележувањето на Денот на […]

Вести Македонија Ударни вести

Владина делегација положи свежо цвеќе во чест на загинатите бранители кај Карпалак

  По повод одбележувањето на 22 години од трагичното загинување на десеттемина припадници на резервниот состав на Армијата, владина делегација предводена од советникот за одбрана, Драган Василевски положи свежо цвеќе пред спомен-обележјето во касарната „Мирче Ацев” во Прилеп, каде ја посети и спомен-собата.     Свежо цвеќе беше положено и пред споменикот на бранителите во […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Чествување на Денот на Републиката: “120 години Илинден – Огниште на татковината”

  Под слоганот „120 години Илинден – Огниште на татковината“, годинава, се одбележува 2-ри Август- Денот на Републиката – Илинден. Во таа чест, делегации на Владата на РС Македонија, на Собранието на РС Македонија и на Претседателот на РС Македонија ќе го чествуваат празникот преку голем број свечености. И оваа година, граѓаните на РС Македонија […]

Алтернатива Вести Македонија Настани

Чествување на јубилејот 15 години Лекторат по македонски јазик во Риека

  Со промоцијата на монографијата „Со поглед кон Европа“, со дваесет текста од исто толку автори – за остварувањата за македонистиката во Риека од 2008 година до денес и за перспективите во времето што следи, беше одбележан  јубилејот 15 години Лекторат по македонски јазик во Риека, Хрватска. По повод одбележувањето на овој значаен јубилеј се […]

Вести Македонија Ударни вести

Делегација на Демократскиот сојуз положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев

  Делегација на Демократскиот сојуз, предводена од претседстелот на ДС, Павле Трајанов, денес положи цвеќе пред гробот на Македонскиот револуционер Гоце Делчев. Идеите и делата на Гоце Делчев  за самостојна и независна Макенионија  се вградени во кодот на сите Македонци, каде и да се. Гоце е нашиот симбол за вековната борба на  македонскиот народ за […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Полициски синдикат до членството: Воздржете се од провокации на активисти на политичките партии

  Македонскиот полициски синдикат како единствен репрезентативен синдикат во Министерството за внатрешни работи, Агенцијата за Разузнавање, Агенцијата за Национална безбедност и Управата за финансиска полиција во пресрет на чествувањето на 4 Февруари, денот на раѓањето на нашиот великан Гоце Делчев, со обраќање до своето членство!!! “Почитувани членови, секојдневно покажувате на дело како се сака татковината […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Спасовски: Апел за смиреност до сите граѓани по повод чествувањето на нашиот великан Гоце Делчев

  Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски упатува апел до граѓаните по повод чествувањето на 4 Февруари, денот на раѓање на нашиот великан Гоце Делчев: “Упатувам апел за смиреност до сите граѓани по повод чествувањето на 4 Февруари, денот на раѓање на нашиот великан Гоце Делчев. Како министер за внатрешни работи нема да дозволам понижување […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Спасовски: Нема да дозволиме понижување на македонскиот народ од никого

  Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, во утринската програма „Македонија наутро“ на МТВ одговарајќи на прашањето околу капацитетите на МВР за мирно чествување на годишнината од раѓањето на Гоце Делчев на 4 февруари, потенцираше дека македонската полиција има капацитети во било какви услови да ја задржи безбедноста и мирот и спокојот на граѓаните. „Граѓаните […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Спасовски: На 4 февруари ќе се знае дали на Џамбаски ќе му биде забранет влез во земјава

  Владата на вчерашната седница му наложи на Министерството за внатрешни работи да ги преземе сите мерки за обезбедување на настанот на 4 февруари, согласно препораките од Советот за безбедност, но не кажа дали ќе им забрани влез во државава на еден пратеник од Бугарија во Европскиот парламент и на неколку други лица – државјани […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Груби: Битката за слобода и еднаквост ја издвоивме, ни претстои битката за иднината

  “Нашите предци се бореа за слобода и успеаја пред 119 години во Крушево, обединети околу идеалот за слобода и еднаквост”, порача првиот потпретседател на Владата на Република Северна Македонија, г-дин Артан Груби во честитката по повод празникот,  Илинден. Нашите предци се бореа за слобода и успеаја пред 119 години во Крушево, обединети околу идеалот […]