Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Владина делегација положи цвеќе по Денот на ослободувањето на Скопје

  По повод одбележувањето на 13 Ноември- Денот на ослободувањето на Скопје, денеска, почит на борците кои што ги положија своите животи и ја извојуваа слободата, им оддаде владина делегација составена од министерот за локална самоуправа, Ристо Пенов, министерот за образование и наука, Јетон Шакири и заменичката на министерот за правда, Викторија Аврамовска Мадиќ, со […]

Вести Македонија Ударни вести

Владина делегација положи цвеќе на Споменикот на жртвите од земјотресот

  Делегација на Владата предводена од заменик-претседателот на Владата за европски прашања, Бојан Маричиќ, во придружба на министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска и заменик-министерот за образование Агим Нухиу, денеска, по повод шеесетгодишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје во 1963 година, положи свежо цвеќе на Споменикот на жртвите од земјотресот на гробиштата Бутел. Годинава се одбележуваат […]

Вести Македонија Ударни вести

Премиерот Ковачевски предводи владина делегација на Самитот на НАТО во Вилнус

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, на 11 и 12 јули 2023 година ќе учествува и ќе ја предводи делегацијата на РС Македонија на Самитот на НАТО Алијансата, што се одржува во Вилнус, Литванија. Во состав на владината делегација се министерот за надворешни работи, Бујар Османи и министерката за одбрана, Славјанка Петровска. На 11 и […]

Вести Македонија Ударни вести

Делегација на Уставниот суд на РС Македонија во студиска посета на Хрватска

  Петчлена делегација на Уставниот суд на РС Македонија беше дел од студиска посета на Република Хрватска, со цел запознавање и размена на најдобрите искуства од уставно-судската пракса на хрватскиот Уставен суд. Во текот на посетата се организираше работилница со фокус на запознавање со хрватскиот модел на уставна жалба, од основни информации поврзани со правната […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски на првата меѓувладина конференција за отпочнување на преговорите на С.Македонија со ЕУ

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски ќе ја предводи официјалната владина делегација во Брисел, која во Советот на Европска Унија ќе учествува на првата меѓувладина конференција закажана за утре, 19 јули 2022 година. Оваа меѓувладина конференција е од историско значење за Република Северна Македонија бидејќи со неа се означува отпочнувањето на преговорите за полноправно членство […]

Вести Македонија Ударни вести

Државни одбележувања по повод 150-годишнината од раѓањето на великанот Гоце Делчев

  Делегација на Владата на Република Северна Македонија предводена од првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби, придружуван од министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и заменик-министерот за информатичко општество и администрација Александар Бајдевски, положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата Свети Спас, во рамките на […]

Вести Македонија Ударни вести

Собраниска Делегација на работилница за унапредување на човековите права во Женева

  Делегација на Собранието на Република Северна Македонија во состав од Абдула Салиу, шеф на Делегацијата во ПС на Франкофонијата и Бети Стаменкоска Трајкоска, член на Делегацијата, ќе учестува на работилница за зајакнување на улогата на пратениците во земјите членки на Меѓународната организација на Франкофонијата во процесот на Универзалниот периодичен преглед, што ќе се одржи […]

Вести Македонија Ударни вести

Делегација на Град Скопје положи цвеќе по повод Илинден

  По повод големиот државен празник Денот на Републиката – 2 август, Илинден на кој се одбележуваат 77 години од одржувањето на Првото заседание на АСНОМ и 118 години од Илинденското востание, делегација на Град Скопје, денеска положи цвеќиња на повеќе споменици во градот.     Официјалната делегација на Град Скопје, составена од членовите во […]