Вести Македонија Ударни вести

Груби се сретна со в.д. Германскиот амбасадор Ото Граф: Уставни промени годинава

  Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, г-дин Артан Груби, се сретна со в.д. амбасадорот на Сојузна Република Германија, Ото Граф. На средбата се разговараше за евроинтеграциите, уставните измени и планот на Владата за остварување на овие цели во текот на оваа година, при што Груби го информирал […]

Вести Македонија Ударни вести

„Zani Popullit“ со петиција за разрешување на Артан Груби од вицепремиерската функција

  Граѓанската иницијатива „Zani Popullit“ (Гласот на народот) покренува петиција за разрешување на Артан Груби од вицепремиерската функција и разрешување на целиот владин кабинет од ДУИ.  “Поаѓајќи од отежнатата состојба со сеопфатното лошо менаџирање на извршната власт на ДУИ, предводена од Артан Груби, кој воспостави раздор како метод на креирање политики, воспостави диференцијација, иницираше и […]

Вести Македонија Ударни вести

Владата го одобри договорот за Коридорот 8 и 10-Д

  Денеска, вторник 7 март 2023 година, на предлог на Комитетот за преговори за изградба на Коридорот 8 и 10Д, со кој раководи првиот потпретседател на Владата г-дин Артан Груби, Владата на Република Северна Македонија го одобри договорот за изградба на Коридорот 8 и 10Д. Одобрувањето на договорот за изградба на Коридорот 8 и 10Д […]

Вести Македонија Ударни вести

Антикорупциска комисија отвори предмет за имотот на Артан Груби

  Државната комисија за спречување на корупцијата отворила предмет за првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби откако во јавноста од страна на ВМРО-ДПМНЕ беа изнесени наводи за несразмерното зголемување на неговиот и на имотот на членовите на неговото семејство. Оваа информација денес на редовната седница ја потврдија членовите […]

Вести Македонија Ударни вести

ВМРО-ДПМНЕ: Груби секогаш ќе остане мало клептоманче, кое гради лажна перцепција на голем политичар

  Нервозните реакции на Артан Груби само покажуваат дека тој е фатен на дело, обвиткан со криминал и рекет. Ја разбираме реториката на ДУИ, наместо аргументи за тоа како фирмата на брат му на Груби станала сопственик на ултра деловен објект на улица Македонија во центарот на Скопје, тие се насочија кон стандардното манипулирање дека […]

Вести Македонија Ударни вести

Груби: Владата ја поддржува реорганизацијата на државните институции

  Артан Груби денеска учествуваше на Конференцијата „Први чекори кон реорганизација на државата“, организирана од Министерството за информатичко општество и администрација во соработка со ЕУ. Последните извештаи на Европската Комисија континуирано се однесуваат на приоритетите за зголемување на професионалноста и унапредување на ефикасноста на државната администрација, што е можно само преку воспоставување јасни линии на одговорност […]

Вести Македонија Ударни вести

Средба Груби – Река: Заедничка владина седница на 14 ноември

  Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, г-дин Артан Груби денеска оствари средба со амбасадорот на Република Албанија, г-дин Фатос Река.     Груби и Река на средбата разговараа за координација на деталите од заедничката средба со Владата на Република Албанија која ќе се одржи на 14 ноември […]

Вести Македонија Ударни вести

Груби оствари проштална средба со амбасадорката Задорожњук

  Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, г-дин Артан Груби денеска оствари проштална средба со амбасадорката на Украина, Наталија Задорожњук.     На средбата се разговараше за актуелната ситуација во Украина, која амбасадорката Задорожњук ја оцени како тешка. Северна Македонија се постави на вистинската страна на историјата со […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Груби: Битката за слобода и еднаквост ја издвоивме, ни претстои битката за иднината

  “Нашите предци се бореа за слобода и успеаја пред 119 години во Крушево, обединети околу идеалот за слобода и еднаквост”, порача првиот потпретседател на Владата на Република Северна Македонија, г-дин Артан Груби во честитката по повод празникот,  Илинден. Нашите предци се бореа за слобода и успеаја пред 119 години во Крушево, обединети околу идеалот […]

Вести Македонија Ударни вести

Груби: Да се чува јазикот на нашите предци, како вредност меѓу европските јазици

  По повод манифестацијата “Деновите на Албанската Азбука”, првиот Вицепремиер и министер за Политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби учествуваше на промоцијата на студијата “Законот за употреба на јазиците од 2019 година“.   “Писменоста е светлина за секој човек и никој не треба да биде исклучен од  ова основно човеково право. Сите треба […]