Вести Изјави Македонија

Мицкоски за ДВ: Најголем чувар на Уставот е дадениот збор на пратениците

  Тврдењата на Владата дека е заштитен македонскиот јазик и дека е обезбеден реципроцитет во процесот, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во разговор за Дојче веле ги оцени како замајување на јавноста. „Од власта нека не ја замајуваат јавноста дека договориле некаков реципроцитет. Тоа е кованица која им служи како алиби – дека еве и […]

Вести Свет

Без тест, невакцинираните нема да имаат пристап ни во отворени, ни во затворени објекти

  Граѓаните кои не се вакцинирани против коронавирусот во Германија ќе мора зачестено да се тестираат, но државата повеќе нема да им го плаќа тоа. Тие нема да можат да влегуваат во јавни објекти без негативен тест, пренесува Дојче веле. Канцеларката Ангела Меркел, по консултациите со премиерите на 16 германски покраини, вечерва ги повика граѓаните […]