Вести Изјави Македонија Ударни вести

Слобода превоз и Макекспрес наплаќале билети, а потоа фактурирале 400.000 евра на ЈСП Скопје секој месец

  На почеток дозволете ми да ги демантирам лажните вести од изминатите денови, за кои и покрај тоа што појаснивме кои се предизвиците, очигледно е неопходно детално појаснување за да се прекине со манипулациите кои поединци ги пласираат во јавноста со цел заштита на својот приватен личен интерес, изјави денеска градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска. […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Арсовска: Против самоволието на Трајко Славевски поднесена претставка до МВР

  Жалиме што скопската јавност уште еднаш беше сведок на самоволието, некултурата и немањето на доволен демократски капацитет на претседавачот на Советот на град Скопје Трајко Славевски, информираат од Град Скопје. Во ниту еден случај, Советот не смее да биде оставен во рацете на човек кој нема основни морални и етички прерогативи. Невидено и недозволено […]

Вести Македонија Ударни вести

Арсовска на средби со градоначалници на метрополите од САД и Европа

  Градоначалничката Данела Арсовска во наредните два дена ќе присуствува на конференција за иновации на градоначалници на која ќе оствари средби со градоначалниците на метрополите од САД и Европа. “Размената на искуствата за локалната самоуправа има за цел да создадеме инклузивен, правичен и одржлив град. Скопје е метропола со која се гордееме и ќе продолжиме да делуваме […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Арсовска: Ширењето невистини нема да ја реши енергетската криза

  Реакција на изјава на премиерот Димитар Ковачевски “Жалам што морам уште еднаш да ја констатирам неспособноста на Владата за справување со предизвиците од енергетската криза, а со кои се соочуваат и скопјани. Она што уште повеќе загрижува е неинформираноста на институциите за сопствените ингеренции кога станува збор за системот за снабдување со топлинска енергија […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Арсовска: Свесна сум дека се соочувам со една машинерија од луѓе, ама не им се плашам

  “Ниту една функција не е дадена од сега и засекогаш и доколку постојат некои работи коишто не задоволуваат при реализација на проектите, мора да постои соодветна одговорност. Пред она што е јавен интерес не верувам дека треба да се застане во одбрана на која било јавна функција”, изјави денеска градоначалничката на Град Скопје Данела […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Данела Арсовска: Мицкоски од тендер матрицата нема да излезе никогаш!

  Има една песна од Игор Џамбазов ,,Каква е оваа ситуација”. Се искаравте за милионски провизии, се скаравте кој да ги земе провизиите! Која е оваа фарса и иронија, каква е ова перверзија која ја креирате во јавноста. Ова на денешните советнички прашања во Град Скопје го истакна советникот Гордан Шутаров од редовите на СДСМ, […]

Вести Изјави Македонија Став Ударни вести

Трифун Костовски: Како бивш Градоначалник на Град Скопје со поддршка до Арсовска, еве зошто!

  Флуидот кој долго се чувствуваше во етерот дека има недоразбирање на релација Градоначалник на Град Скопје Данела Арсовска и најголемата опозициона партија ВМРО-ДПМНЕ која застана зад нејзината кандидатура се појави на насловните страни на дневната политика, што објективно јас и го очекував. Со Госпоѓата Арсовска имав една средба и низ целиот нејзин мандат ја […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Арсовска: Очекувам сите советници да ги поддржат политиките во интерес на скопјани

  Градоначалничката Арсовска во вчерашното гостување на Канал 5 телевизија истакна дека очекува од сите советници да ги поддржат проектите кои значат подобар живот за скопјани. – Тие проекти се на скопјани и очекувам дека сите советници ќе ги гласаат, досега за сите проекти кои беа достaвени видовме случаи и на консензус односно проекти кои […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Арсовска: Сите екипи се на терен, се интервенира на сите локации, штетите се санираат

  Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, раководеше со итниот теренски состанок на Штабот за заштита и спасување на Град Скопје, по силното невреме кое во изминатите неколку часа го зафати Скопје, проследено со обилни врнежи од дожд, силен ветар и наноси на лисја и отпад и предизвика поплави на повеќе места низ градот. Во […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Арсовска: Не ја разбирам вообразеноста и коментарите на господин Таравари

  “Не ја разбирам вообразеноста и коментарите на господин Таравари, со оглед на тоа што соработката ни е завршена уште вчера. Кадровски решенија може тој лично да си поставува во Гостивар, а не во Скопје, изјави денеска Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска.  Со личност која напаѓа, која нема етички компас, оправдува во било која форма […]