Вести Македонија Ударни вести

МВР: Блокирање на автопати е спротивно на законот

  Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека денеска (08.07.2022) во архивата на МВР е примен акт со кој политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, како организатор на протест, известува дека: „Во знак на протест ВМРО-ДПМНЕ организира блокади на улици на ден 8 јули (петок), во период од 13.00 до 14.00 часот“. Во известувањето се наведени маршрути, […]

Вести Македонија Ударни вести

„Бојкотирам уставни промени“ најави блокади и механизација против уставните измени

  Движењето „Бојкотирам уставни промени“ од синоќешниот протест во Скопје најави нови протести и блокади во целата земја. Учесниците најавија дека од денеска ќе почнат блокади на главните сообраќајници и крстосници со возила и механизација и протести во Скопје и во сите градови низ Македонија сѐ додека не се исполнат поставените барања. Демонстрантите побараа стопирање […]