Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Тренчевска: Родовата еднаквост е еден од приоритетите на Владата

  Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска се обрати на настанот на кој што се презентираше публикацијата…

Read More
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Ударни вести

Герасимовски: Се стремиме кон општество ослободено од стегите на родовата нееднаквост

    „Како Градоначалник на Општина Центар, можам да ви ветам дека ќе продолжам да се залагам за унапредување на…

Read More
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Ударни вести

Видео: Обраќање на Поглаварот на МПЦ – ОА г.г. Стефан

Светиот архијерејски синод на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, со голема загриженост го следи процесот на носење на Законот…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Повик за протест на МПЦ-ОА против Законот за родовна еднаквост

  Македонска православна црква организира протест под мотото „За нашите деца, за нашата иднина“. Протестот се организира против предлог-Законот за родова…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Прва пленарна собраниска седница за унапредување на родовата еднаквост

  Собранието денеска ќе ја одржи 107. седница која е прва пленарна седница исклучиво посветена на унапредување на родовата еднаквост.…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Родовата еднаквост – клуч за економскиот раст на државата

  Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска денеска учествуваше на панел дискусија насловена: „Родовата еднаквост – клуч за…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Собранието ќе ја одржи првата пленарна седница за унапредување на родовата еднаквост

  Претседателот на Собранието, Талат Џафери, ја закажа 107. седница на законодавниот дом, која е прва пленарна седница исклучиво посветена…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Над 400 поими и дефиниции за родова еднаквост достапни и на македонски јазик

    Од денеска на македонските граѓани им се достапни повеќе од 400 поими и нивните дефиниции од терминологијата за…

Read More