Вести Македонија Ударни вести

Герасимовски: Финансиската поддршка за пензионерите ќе биде исплатена до крајот на следниот месец

  Градоначалникот Горан Герасимовски во утринското гостување во Сител Телевизија изјави дека пензионерите кои ќе се пријават на јавниот повик за доделување еднократна финансиска поддршка ќе ја добијат до крајот на месец декември.     Станува збор за доделување на финансиска помош во висина од 3.300.000 денари на пензионери жители на Општина Центар чии пензии […]

Вести Македонија Ударни вести

Герасимовски: Пензионерите со пензија до 17.518 денари да аплицираат за финансиска поддршка

  Градоначалникот на Општина Центар во вчерашното гостување во ТВ 21 во емисијата „10 минути“  ги повика пензионерите кои живеат на територија на општината да аплицираат на јавниот повик кој е во тек и преку кој општината доделува финансиски средства. Станува збор за доделување на финансиска помош од 3.300.000 денари кои како мерка беа донесени […]

Вести Македонија

„ФК Вардар да се врати дома, во град Скопје“

  Фудбалскиот клуб Вардар е гордост на Градот Скопје и на сите скопјани, токму поради оваа причина е потребно конкретно решение за спас на ФК Вардар.   Денешниот амандман за пренамена на средства од буџетот на Град Скопје за ФК Вардар е само еден очаен обид за популизам од страна на советниците на ВМРО-ДПМНЕ кои очигледно […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Од 29 март исплата на мартовските пензии зголемени за 1.000 денари

  За повеќе од 330 илјади пензионери мартовската пензија ќе биде повисока за 1.000 денари со што се реализира договорената директна интервентна финансиска помош која со истата сума ќе биде вклучена и во април и мај, соопштуваат од Владата. Тоа се дополнителни 3.000 денари само за овие три месеци кои се надоврзуваат на најголемите зголемувања […]

Вести Македонија Ударни вести

Шилегов нуди финансиска поддршка за сите групи граѓани во следните 4 години

  Во изминатите речиси две години пандемијата ги смени животите на граѓаните. Покрај здравствените ризици кои ги донесе Ковид-19, силно страдаше економијата и семејните буџети на граѓаните. Затоа, најдоброто за нашиот град во следните четири години подготви пакет од силна финансиска поддршка за сите групи граѓани. Скопје е град на солидарноста и како таков мора […]