Вести Македонија Став Топ теми Ударни вести

ЗНМ и ССНМ: Законските измени за новинарите да бидат донесени што побрзо во Собранието

  Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) денеска пред Собранието на РСМ, одржаа прес-конференција, по повод 2-ри ноември Меѓународниот ден за прекинување на неказнивоста на злосторствата против новинарите. Пред новинарските екипи се обратија претседателот на ЗНМ, Младен Чадиковски и претседателот на ССНМ, Павле Беловски. „На овој ден, […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Собранието ги усвои законските измени за покачување на пензиите

  Собранието вчера ги изгласа Законот за изменување и дополнување на Законот за пензиското и инвалидското осигурување и Предлог на закон за изменување на Законот за Собранието на Република Македонија Со измените на Законот за пензиското и инвалидското осигурување се усогласува движењето на индексот на трошоците на живот во висина од 50 проценти и пораст на просечната […]

Вести Македонија Ударни вести

Пратеници предлагаат законски измени за да му се укине платата на Груевски

Група пратеници до Собранието доставиле предлог измени на законот за пратеници со кои е предвидено да му се укине пратеничката плата на поранешниот премиер во бегство Никола Груевски. Измените се ставени на дневен ред на денешната седница по скратена постапка, а се предложени од пратениците Снежана Калеска Ванчева, Горан Мисовски, Мухамед Зеќири, Соња Мираковска, Реџеп […]