Вести Македонија Ударни вести

Заев, Макрон, Меркел и Радев: Потребен е поглед кон иднината за да се решат билатералните спорови, кои влечат корени од минатото

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев во рамките на агендата за учество на Самитот на ЕУ за Западен Балкан, оствари заедничка средба со претседателот на Република Франција Емануел Макрон, канцеларката на СР Германија Ангела Меркел и претседателот на Република Бугарија Румен Радев.     На средбата, на која присуствуваше и заменик-претседателот […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Макрон до Заев: РС Македонија заслужува да ги отпочне преговорите без одложување

  Претседателот на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска пристигна во работна посета на Република Франција. Во Елисејската палата премиерот Заев беше пречекан од претседателот на Република Франција, Емануел Макрон по што следуваше заедничката изјава за медиумите.     „За нас е многу важно што Франција го поддржува процесот на интеграција на Северна Македонија во […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Честитка од Макрон до претседателот Пендаровски по повод Денот на независноста

  Претседателот на Република Франција, Емануел Макрон по повод 8. Септември, Денот на независноста, упати честитка до претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски. „Господине Претседател, Дозволете ми во име на Франција и во мое лично име да Ви го честитам националниот празник на Република Северна Македонија. Ја искажувам и целата моја солидарност како и […]

Вести Изјави Ударни вести

МАКРОН: Преспанскиот договор е пример за храброст и единство за Европа

“Го поздравувам гласањето за Преспанскиот договор. Тоа е пример за храброст и единство за Европа.“ Изјави, Емануел Макрон