Вести Македонија Ударни вести

Зимава во Карпош воздухот бил најчист – Лисиче, Ректорат и Гази Баба најзагадени [инфографик]

  Проблемот со загадувањето на воздухот во Скопје останува актуелен, но бројот на денови со нечист воздух и измерените загадувачки концентрации изминатава зима се нешто помали во споредба со претходната зима, особено кај најопасните ПМ 2.5 честички. Во текот на декември 2021 и јануари 2022 година од петте постојани мерни станици во Скопје, произлегува дека најчист воздух дишат граѓаните […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Екологистите бараат построги мерки против аерозагадувањето

  Наместо тесно-партиски ставови и обвинувања, од Еко-свест бараат многу позасилени напори и работење во континуитет за изнаоѓање системски одржливи решенија, со кои аерозагадувањето во Скопје ќе се намали, а со тоа и ризиците по здравјето на неговите жители, пренесува мета.мк. Од Еко-свест велат дека голем дел од краткорочните мерки и препораки, како и нивниот […]