Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Камчев излегува од притвор со гаранција од 11 милиони евра

  Бизнисменот Орце Камчев излегува од притвор откако Апелациониот суд ја уважи жалбата, пренесе РСЕ. Судот ја прифатил и понудената гаранција од 11 милиони евра дека тој нема да ја напушти земјата. Камчев ќе има обврска еднаш неделно да се јавува во судот и да не го напушта местото на живеење, односно да не излегува […]

Вести Македонија Ударни вести

Продолжен притворот на Орце Камчев за нови 30 дена

  Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и корупција при Основниот кривичен суд Скопје, донесе решение со кое ја продолжи мерката притвор за лицето Јордан Камчев за 30 дена, поради постоење на околностите од член 165 ст.1 т.1 од ЗКП, информираа од Кривичен суд. Камчев понуди и гаранција од 1,7 милион евра за да […]

Вести Изјави

Кирацовски: Камчев, Кичеец, Катица немаат врска со мене, ниту ги знам, ниту сакам да ги запознам

Ја извршив својата граѓанска должност и ги споделив сите информации за одредени настани за кои јас располагам. Се надевам дека од денес ќе завршат лажните вести, инсинуациите, манипулациите коишто реално нанесоа штета на самата истрага, претпоставувам, и на недолжни луѓе. Се надевам дека од денеска ќе преовладуваат само фактите, аргументите и вистината, рече пратеникот на […]

Вести Македонија Ударни вести

Дополнителни 30 дена притвор за Орце Камчев

По доставени предлози, Апелацискиот суд Скопје донесе решенија со кои им се продолжуваат мерките куќен притвор во траење од 30 дена за осомничените лица Јордан Камчев, Цветан Панделески и Ненад Јосифовиќ, – соопштија од СЈО. Според СЈО, осомничените се товарат за злосторничко здружување, оштетување или повластување на доверители, злоупотреба на службената положба и овластување, измама […]