Вести Македонија Ударни вести

ЦУК во посета на ски-патролата „Попова Шапка“

  На покана на Здружението за заштита и спасување во планина и на непристапен терен „Асклепиј“, директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, ја посети истоимената Ски патрола на терен – на Скијачкиот центар „Попова Шапка“, каде што оствари средба за запознавање со нивната работа со познатиот алпинист и двигател на многу проекти од сферата на спасување […]

Вести Македонија Ударни вести

Полициски службеници спасија 9 лица кои се изгубиле на Попова Шапка

  Во текот на вчерашниот ден, двајца тетовци  на возраст од 15 и 19 години, во СВР Тетово пријавиле дека поради неповолните временски услови и густата магла на Попова Шапка, во близина на новиот ГЕ ски-лифт, каде се искачиле да скијаат, се изгубиле и потоа не знаеле каде точно се наоѓаат. Полициски службеници од Полициското […]