Вести Македонија Ударни вести

ЦУК: Создавање туристички атрактивна дестинација на Шар Планина

  Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, со свое излагање на можностите на 112 и ЦУК, учествуваше на специјализирана „Обука за управување со ризици и стандардни оперативни процедури“, што се одржа на Шар Планина.   Ангелов се осврна за можностите што ги нуди 112 за барање и спасување, прва помош, транспорт на […]

Вести Македонија Ударни вести

Приведено лицето кое симна црковно и постави албанско знаме

  Приведено е лицето од Мала Речица, кое постави знаме на Албанија на манастирот на Попова Шапка, информираат од МВР.   Полициски службеници на СВР Тетово вчеравечер (28.11.2023) околу 23.30 часот, по преземени оперативни мерки, го идентификувале и го лишиле од слобода 33-годишниот Ј.А. од тетовска Мала Речица.   Тој се сомничи дека два часа […]

Вести Македонија Ударни вести

Нов снег ноќеска на Попова Шапка

  МАКЕДОНИЈА – Облачно и посвежо со врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни, особено претпладне во западните делови, каде на повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. Локално ќе има услови за појава на грмежи. Попладне облачноста ќе се намалува и врнежите постепено ќе престануваат. Во текот на денот ќе дува умерен, […]

Вести Македонија Ударни вести

Нуредини: Попова Шапка ќе стане реномиран ски-центар каков што заслужува да биде

  На денешната владина седница, предлог проектот за стратешка инвестиција во Ски центарот Попова Шапка доби зелено светло. Станува збор за голем инвестициски проект што е резултат на нашите напори да ги заштитиме природните вредности, на начин со кој покрај максимална заштита ќе обезбедиме услови за социо-економски развој и можност нашите природни убавини да бидат […]

Вести Македонија Ударни вести

ЦУК во посета на ски-патролата „Попова Шапка“

  На покана на Здружението за заштита и спасување во планина и на непристапен терен „Асклепиј“, директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, ја посети истоимената Ски патрола на терен – на Скијачкиот центар „Попова Шапка“, каде што оствари средба за запознавање со нивната работа со познатиот алпинист и двигател на многу проекти од сферата на спасување […]

Вести Македонија Ударни вести

Полициски службеници спасија 9 лица кои се изгубиле на Попова Шапка

  Во текот на вчерашниот ден, двајца тетовци  на возраст од 15 и 19 години, во СВР Тетово пријавиле дека поради неповолните временски услови и густата магла на Попова Шапка, во близина на новиот ГЕ ски-лифт, каде се искачиле да скијаат, се изгубиле и потоа не знаеле каде точно се наоѓаат. Полициски службеници од Полициското […]