Вести Македонија Ударни вести

ЈП Паркови и зеленило: Остро го осудуваме вандализмот во паркот Македонија!

  Оштетени, искршени и откорнати клупи, расфрлени во зеленилото во парк Мкедонија, е сликата која утрово нашите екипи ја затекнаа во паркот.     За жал вакви глетки на уништена парковска опрема се сé почеста појава во градот, информираат од ЈП Паркови и зеленило. Упатуваме осуда кон ваквото вандалско уништување на поставената урбана опрема низ […]

Вести Македонија

Забрзано се уредува новиот парк од 5.000 квадрати во населбата Ченто

  Екипите на ЈП „Паркови и зеленило“ деновиве интензивно работат на уредување на новиот парк во населбата Ченто, кој се протега на површина од 5.000 квадратни метри, а кој пред само десетина дена го најавија градоначалничката Данела Арсовска и директорот на претпријатието, Ангеле Сотировски.    Во паркот што се протега од улицата Јужноморавски бригади до […]

Вести Македонија Ударни вести

Викендов во акција исчистени кејот и Градскиот парк

  Во текот на викендот екипите на ЈП „Паркови и зеленило“ спроведоа акција за чистење на кејот на реката Вардар, како и во Градскиот парк, од отпадоците кои беа расфрлани на повеќе локации, како покрај кејот, така и на тревните површини.     Исчистени се лисјата што паѓаат на пешачката патека на кејот, како и […]