Вести Македонија Ударни вести

Од полноќ промена на цените на горивата

  Од полноќ малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за 1,00 ден/литар, и ќе изнесува 82,00 ден/лит. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемува за 1,50 ден/литар, и ќе изнесува 84,50 ден/литар. Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), се намалува за 1,00 ден/литар и ќе изнесува 73,00 ден/литар.

Вести Македонија Ударни вести

Од полноќ поевтинуваат горивата

  Од ноќеска на полноќ дизелот поевтинува за 1,5 денар, а бензините и екстра лесното за половина денар од ноќеска на полноќ, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на литар ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) ќе изнесува 74 денари, додека ЕУРОСУПЕР БС – 95 ќе се продава за 81 денар, а ЕУРОСУПЕР БС – […]

Вести Македонија Ударни вести

Поевтинуваат дизелот и бензинот Еуросупер БС-95 за 2 денари

  Од полноќ, согласно најновата одлука, малопродажните цени на бензинот Еуросупер БС-95 и Еуродизелот ќе се намалат за 2 денари по литар. Така, од ноќеска на полноќ, литар бензин Еуросупер БС-95 ќе чини 81,5 денари, додека дизел горивото ќе се продава по цена од 75,5 денари за литар. Поевтинува и мазутот и од вечерва ќе […]

Вести Македонија Ударни вести

Од полноќ дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

  Од ноќеска на полноќ цената на дизелот ќе се намали за еден денар, а бензините ќе поскапат за еден денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Според РКЕ, се намалуваат и цените на екстра лесното масло за домаќинство, за 1,50 денар, како и на мазутот, за 0,321 денари. Бензинот еуросупер БС-95 ќе чини 83,50 денари […]

Вести Македонија Ударни вести

Од полноќ поскапуваат горивата

  Од ноќеска на полноќ се зголемуваат цените на бензините ЕУРОСУПЕР БС – 95 и ЕУРОСУПЕР БС – 98 за еден денар по литар и ќе изнесуваат 82,5 денари, односно 84,5 денари за литар. За еден денар поскапува и Екстра лесното масло за домаќинство кое ќе се продава по цена од 78 денари за литар. […]

Вести Македонија Ударни вести

Од полноќ поскапува дизел горивото

  Од ноќеска на полноќ дизел горивото поскапува за 2 денари за литар, а цените на останатите горива остануваат исти, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ).  Новата малопродажна цена на ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) ќе изнесува 78 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС – 95 и понатаму ќе се продава за 81,5, […]

Вести Македонија Ударни вести

Од полноќ нови цени на горивата

  Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,53% во однос на одлуката од 27.2.2023 година. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат зголемување во просек: кај бензините […]

Вести Македонија Ударни вести

Од полноќ пониски цени на горивата

  Од ноќеска на полноќ, цените на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 и ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалуваат за 1 денар по литар, а малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се намалува за 0,5 денари, одлучи РКЕВУ. Согласно најновата одлука, од вечерва цената на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе изнесува 83,5 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе чини […]

Вести Македонија Ударни вести

Нови цени на горивата од полноќ

  Цените на бензинот Еуросупер БС-95 и Еуродизел од полноќ ќе се зголемат за половина денар по литар, додека бензинот Еуросупер БС-98 поскапува за еден денар за литар. Новата цена на дизел горивото од вечерва ќе изнесува 77 денари за литар, бензинот Еуросупер БС-95 ќе чини 82 денари за литар, а Еуросупер БС-98 ќе се […]

Вести Македонија Ударни вести

Од полноќ нови цени на горивата

  Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за половина денар по литар, а цената на дизелот се зголемува за половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,27 отсто. Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС – 95 […]