Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски-Бектеши: Ги намаливме цените на тестенините и млечните производи

  Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, заедно со министерот за економија, Крешник Бектеши и директорот на Државниот пазарен инспекторат, Горан Трајковски, денеска, беа во обиколка на еден од маркетите во Скопје, со цел да се види состојбата со продажбата на тестенините и млечните производи.     „Денес можевме сите да се увериме дека ова намалување […]

Вести Македонија Ударни вести

Продолжува трендот на намалување на бројот на новозаразени Ковид-19 случаи

  Продолжува трендот на намалување на бројот и на процентот на новозаразени од КОВИД-19, информираат од Институтот за јавно здравје. Паѓа и бројот на активни случаи кој изнесува 2091, од кои половината се во Скопје. По Скопје, најмногу активни има во Прилеп 148, во Битола 135 и во Велес 101, додека во другите градови нивниот […]

Вести Македонија Ударни вести

ИЈЗ: Намалување од 32,3% на заболени од корона во однос на минатата недела

  Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од  28.02.2022 до 06.03.2022г Тестирани се вкупно 17.416 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од 9,4% во однос на минатата недела.   Најголем дел од регистрираните случаи се од Скопје (n=1.418; 56,6%), […]