Вести Македонија Топ теми

Врховниот суд донесе Пресуда за предметот „27 април“

  Советот за казниви дела при Врховниот суд на Република Северна Македонија на седницата одржана на ден 26.04.2023 година, продолжена на ден 03.05.2023 година, одлучуваше по поднесените барања за вонредно преиспитување на правосилна пресуда по предметот познат во јавноста како „27 април“. Советот за казниви дела при Врховниот суд на Република Северна Македонија донесе пресуда Квп.Кок2. Квп бр.14/22 со […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Мијалков доби ослободителна пресуда за “Тортура”, потврди Апелација

  Апелациониот суд Скопје ја одби како неоснована жалбата на Основното јавно обвинителство Скопје во врска со случајот „Тортура“ и ја потврди пресудата на Основниот кривичен суд Скопје, што значи дека ја потврдува ослободителната пресуда што ја донесе Основниот кривичен суд за Сашо Мијалков, и припадниците на поранешната полициска единица „Алфи“ во случајот „Тортура“. “Апелациониот […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Кривичен му ја укина пресудата на Даравелски поради застареност

  Судечкиот совет кој постапува по предметот со К.бр. 414/23 против обвинетиот Д.Д. постпаувајќи по обвинителниот акт на ОЈО Скопје со КО бр. 1856/03 од 18.04.2005 година за кривичните дела Злоупотреба на службена положба и овлатување од чл. 353 ст.3 вв со ст.1 и в.в чл. 22 и чл 45 од КЗ донесе НЕПРАВОСИЛНО РЕШЕНИЕ […]

Вести Изјави Македонија Став Топ теми Ударни вести

Клиника Жан Митрев: Кривичен суд донесе пресуда без судење, блокирани сметките на болницата

  Клиниката Жан Митрев ја информира јавноста дека на еден ден пред да отпочне судскиот процес, од страна на Кривичниот суд е донесено решение за определување на предлог мерки кои предвидуваат целосно блокирање на сметките на болницата.  -Укажуваме дека со донесените мерки целосно се блокира работењето на болницата Жан Митрев, која е здравствена организација од […]

Вести Македонија Ударни вести

Казни од по 18 години затвор за убијците на ракометарот Тот

  Судечкиот совет при Основниот кривичен суд Скопје денеска ги огласи за виновни обвинетите во случајот со убиството на хрватскиот ракометар Денис Тот. На обвинетите Анџело Ѓорѓиевски и Клементина Левковска им беше изречена казна затвор од по 18 години, додека, на обвинетиот Андреј Костовски казна од 16 години затвор, за сторено кривично дело – убиство. […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Апелација ја укина пресудата од 8 години затвор за Мијалков за случајот „Трезор“

  Апелацискиот суд ја укина првостепената пресуда за случајот „Трезор“, во кој еден од осудените беше поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков. Со ова предметот се врати на повторно постапување и одлучување пред Основниот кривичен суд Скопје. – Апелациониот суд Скопје известува дека, постапувајќи по кривичниот предмет  КОКЖ-100/21, во јавноста познат како „Трезор“, по одржана […]

Вести Македонија Ударни вести

Пресуда за “ТНТ”: За Груевски 9 години, а за Јанакиески 3 години затвор

  Никола Груевски, Миле Јанакиески, Тони Трајковски и Елисавета Најдовска се прогласени за виновни во судскиот процес ТНТ, пренесува Телма. Во периодот од 1-ви април 2012 до крајот на истата година, тогашниот претседател на Владата, Груевски заедно со министерот за транспорт Јанакиески, одлучиле да му се одмаздат на Фијат Цановски, заради неговата одлука да ја […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Судската пресуда е донесена: По четири години затвор за обвинетите за “Јавна соба”

  Основниот кривичен суд Скопје денеска изрече затворски казни од по четири години на Дарко Костовски креаторот и Михаил Паневски администраторот на групата „Јавна соба” на социјалната мрежа Телеграм. Тие се обвинети за производство и дистрибуција на детска порнографија. Според обвинението, во периодот од 19.12.2019 година до 28.01.2020 година, двајцата обвинети, како основач и модератор […]

Вести Македонија Ударни вести

Ослободителна пресуда за Пале Иловска

  Судот ја ослободи од обвинение 23-годишната велешанка Пале Иловска, која лани со нож во самоодбрана го усмрти нејзиниот насилен партнер. Таа беше обвинета за кривичното дело убиство во миг. Судијката во пресудата наведе дека Илоска била доведена во животозагрижувачка состојба, бидејќи во моментот на одбрана била давена и малтретирана од страна на нејзиниот невенчан сопруг и […]

Вести Македонија Ударни вести

Апелација ја потврди казната од 1,5 години затвор за Груевски за шамарите пред Општина Центар

  Апелацискиот суд ја потврди затворската казна од 1 и пол година за поранешниот премиер Никола Груевски за предметот „Насилство во општина Центар“, којшто се однесува на шамарите и демолирањето на бараките на Општина Центар во периодот на неговото владеење. „Второстепениот суд постапувајќи по жалбите од обвинетите и нивните бранители, изјавени против првостепената пресуда – […]