Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Изгласани законски измени за изградба на автопатите од коридорите 8 и 10д

  Седум закони, од кои две ратификации, како и едно автентично толкување на закон, донесе денеска Собранието, на продолжение на 115. седница. Петте закони што претходно ги разгледуваше Комисијата за европски прашања беа усвоени со по 62 гласа „за“ и по 43 „против“. Единствено, за Законот за изменување и дополнување на Законот за урбанистичко планирање, […]

Вести Македонија Ударни вести

Павле Трајанов не гласаше за францускиот предлог

  На денешната седница на Македонскиот Парламент, на која се расправаше за Францускиот предлот (Преговарачка рамка), Павле Трајанов, претседател на Демократскиот сојуз и пратеник, НЕ гласаше за заклучоците предложени од СДСМ и ДУИ. Од говорницата порача да се гласа за заклучоците што тој ги предложи, со кои се задолжува Владата да се заложи во Преговарачката […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Димитров: Со сесрдна поддршка и чиста совест во недела ќе гласам за Шилегов

  Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, се јави на социјалните мрежи со порака за поддршка на актуелниот градоначалник Петре Шилегов. Димитров пишува дека се мислел дали да се заложи за кандидат на локалните избори, бидејќи не е партиски човек, но чувствувал обврска кон граѓаните на Скопје да го соопшти мојот став. „Со гласачите од […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Ангеловски: Изборниот процес се одвива мирно

  До сега Министерството за внатрешни работи нема регистрирано посериозни нарушувања на јавниот ред и мир во текот на гласањето, кое, генерално, се одвива мирно, без проблеми, соопшти портпаролот на МВР Тони Ангеловски на денешната прес конференција. По отворањето на гласачките места до 11.00 часот регистрираме по два настани на подрачјата на СВР Скопје, и […]

Вести Македонија Ударни вести

Пријавувањето за гласање на болни и немоќни завршува утре на полноќ

    Финишираат активностите за изборите како на Државната изборна комисија така и на учесниците на изборите. Први своето право на глас на овие избори ќе го искористат лицата што ќе се пријават да гласаат како болни и немоќни, болни од Ковид-19 или во самоизолација, затворениците, лицата во притвор, во стaрските домови и внатрешно-раселените лица. […]

Вести Македонија

ДИК: Гласањето се одвива мирно и без никакви проблеми

Гласањето во 17 домови за стари лица низ државата се одвива одлично и без никакви проблеми, информираше претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Оливер Дерковски, при посетата на гласачкото место во Домот за стари лица во Катланово. Денеска гласаат и болните и изнемоштени лица и луѓето коишто се сместени во Казнено-поправните установи, што значи вкупно […]

Вести Изјави Македонија

(ВИДЕО) ДИК: Излезноста до 10 часот – 6,08 проценти

Државната изборна комисија на својата прва прес конференција објави дека до 10 часот излезноста на гласачките места е 6,08%. Најголем одзив е регистриран во Прилеп, 11 отсто, додека најнизок во Боговиње и Липково, каде што излезот е помал од еден процент.