Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ОJO го следи случајот со телефонските броеви на пратеници кои осамнаа на Твитер

  На социјалната мрежа Твитер се споделуваат телефонските броеви на пратениците од власта, а потоа им се порачува „да не го предаваат народот“. Службените телефонски броеви на пратениците од владејачката коалиција осамнаа на Твитер, со повик до граѓаните: „Порачајте им да не го предаваат македонскиот народ“. Ваквата објава на приватен профил на еден од корисниците […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Твитер профилот на Филипче со рестрикција од страна на „Твитер“

  Твитер профилот на министерот за здравство д-р Венко Филипче, утрово беше ставен на рестрикција од страна на „Твитер“, од причина што ненамерно при логирање беше внесен погрешен код за верификација. Оваа активност за социјалниот медиум беше причина истиот да го ограничи профилот, се работи на надминување на проблемот, информираат од Министерство за здравство.

Вести Свет Ударни вести

Судот во Франција му нареди на Твитер да се справи со говорот на омраза

  Францускиот суд вчера му нареди на Твитер да им даде пристап на активистите до сите документи во врска со неговите напори за борба против расизмот, сексизмот и сите други форми на говор на омраза што се појавуваат на оваа социјална мрежа, јавува Франс 24.  Шест групи против дискриминација од Франција го дадоа Твитер на суд […]

Вести Изјави Свет

Реакции за експлозиите на Шри Ланка

Светските лидери жестоко ги осудија денешните експлозии во три цркви и три хотели на Шри Ланка, во кои според последните податоци загинаа најмалку 187 лица, а над 400 други се ранети. – Пренесува МИА Индискиот премиер Нарендра Моди оцени дека во регионот на јужна Азија „нема место за вакво варварство“. – Индија изразува солидарност со […]