Вести Македонија Ударни вести

ДЗР: Арачиново не води регистар на недвижен имот, не наплаќа данок на имот и комунални такси

    Општина Арачиново не води регистар на недвижен имот, не издава решенија за задолжување за данок на имот на физички и правни лица, не остварува приходи по основ на комунална такса на фирма, комунална такса за користење музика во јавните локали, комунална такса за истакнување реклами, објави и огласи на јавни места и приходи […]

Вести Македонија Ударни вести

Претреси во Арачиново: Спречен транспорт на дрога од 100.000 евра

  Денес од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи – Единица за недозволена трговија со дрога во содејство со Одделот за специјални полициски операции – САЕ Тигар, Оперативен тим Потраги при СВР Скопје и СВР Тетово се лишени од слобода две лица […]

Вести Македонија Ударни вести

Народниот правобранител со апел да се нормализира ситуацијата со струјата во Арачиново

  Народниот правобранител, во врска со ситуацијата во која се најдоа жителите на општина Арачиново (кои веќе неколку дена немаат електрична енергија) поради, како што соопштуваат од ЕВН Македонија, дефект на трафостаниците, упатува апел до компанијата и до надлежните институции, пред сѐ до Министерството за внатрешни работи, веднаш да ги преземат сите мерки и да […]

Вести Македонија Ударни вести

Превентивна акција во Арачиново: “Слави со срце, не со оружје”

  Во рамки на континуираните превентивни активности на Одделението за превенција при СВР Скопје како дел од оперативниот план „Безбедно лето 2022“, вчера (22.08.2022) беше реализирана превентивна активност под мотото – “Слави со срце, не со оружје“ на подрачјето на Полициското одделение Арачиново.       Целта на оваа активност е афирмацијата на совесното и […]

Вести Македонија

Излезноста до 15 часот изнесува 28.89 отсто

Претседателот на Државната изборна комисија Оливер Дерковски на прес конференција информира дека излезноста до 15 часот во првиот круг на претседателски избори изнесува 28.89 отсто. – Од обработените 77,51 отсто од избирачките места, гласале 396.252 или 28,89 отсто. Во Аеродром до 15 часот излегле 35,45 отсто, во Арачиново 14,75 отсто, Берово 34,75 отсто, Битола 32,81 […]