Вести Изјави Македонија Ударни вести

Адеми: Милошовски дрско лаже. Го бараа договорот, ќе го добијат

  “Милошовски лаже. Милошовски дрско лаже. Свесно креира лажни вести и ја става во заблуда јавноста”, напиша координаторот на пратеничката група на Демократската унија за интеграција, Арбер Адеми.   “Ние, група пратеници, поднесовме закони за градбата да трае пократко и поевтино. ВМРО заедно со Левица ги блокира законите и свесно и намерно ги чинат граѓаните […]

Вести Македонија Ударни вести

Средба на Арбер Адеми со амбасадорот на Република Молдавија, Анатол Чебук

  Пријателските односи меѓу двете земји кои се карактеризираат со заемни заложби за нивно збогатување во сите области од заеднички интерес, интересот за соработка во делот на евроинтегративните процеси и остварувањето на европските аспирации за полноправно членство во Европската Унија и како стратешки приоритети на двете земји беа теми за кои  се разговараше на средбата. […]

Вести Македонија Ударни вести

Средба Адеми-Хофрајтер, претседател на Комисијата за европски прашања во Германскиот парламент

  Претседателот на Комисијата за европски прашања, г. Арбер Адеми, денес имаше средба со својот колега, д-р Антон Хофрајтер, претседател на Комисијата за европски прашања во Германскиот парламент, во рамките на неговата работна посета на  нашата земја. Адеми се заблагодари за досегашната  поддршка на нашите евроинтегративни процеси  од страна на  Германија, при што истакна дека […]

Вести Македонија Ударни вести

Адеми: Без вакцини нема образовен процес

  Министерот за образование и наука Арбер Адеми денеска апелираше до родителите да ги вакцинираат децата по вчерашната одлука на Владата дека во прво одделение ќе бидат запишани само тие со потврда дека ги примиле задолжителните вакцини. Адеми најави дека ќе се следи состојбата и ако има потреба покрај теренска вакцинација ќе се отворат и […]