Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Изложба по повод 120 години од раѓањето на Никола Мартиноски

  Во Крушево, оваа година се одбележува 120 години од раѓањето на Никола Мартиновски, се навршуваат 50 години од неговата смрт и 55 години од отворањето на Галеријата Мартиноски. Овој јубилеј, како и неговото творештво и допринос кон македонската современа уметност беа доволен мотив да 8 млади дизајнери се приклучат на дигиталната ликовна колонија во […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Свечено отворање „Крушево – Град на културата 2023“

  Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска во Крушево ќе присуствува и ќе се обрати на свеченоста по повод започнувањето на културната манифестација „Град на културата“. Манифестацијата, која се одвива под мотото „Крушево – жив споменик на културата“, ќе почне во 17 часот со посета на галеријата „Никола Мартиноски“, како потсетник на доајенот на ликовната […]

Алтернатива Настани

Концерт на “EFTERKLANG “на зајдисонце во Крушево!

  МКЦ ве кани на концерт на музичката група ЕFTERKLANG во прекрасното Крушево! На наша огромна возбуда и нескриено задоволство ви го најавуваме проектот EFTERKLANG MAKEDONIUM BAND   Музичката група EFTERKLANG од Копенхаген, Данска ќе престојува на музичка резиденција во Скопје од 23-29 април, каде во текот својот престој, во соработка со неколку локални музичари […]

Вести Македонија Ударни вести

Крушево е „Град на културата“ за 2023 година

  Општина Крушево ќе биде организатор на манифестацијата „Град на културата“ во 2023 година, одлучи комисијата по распишаниот конкурс на Министерството за култура. На конкурсот беа пријавени и општините Струга и Маврово-Ростуше. По извршената евалуација на пријавите, а во согласност со приоритетите, критериумите и мерилата наведени во конкурсот, стручната комисија составена од вработени во Министерството […]

Алтернатива Вести Македонија Ударни вести

Изложба “Star Wars & Makedonium” на Зоран Кардула во Крушево

  Во споменикот „Илинден“, познат и како „Македониум“, во Крушево вчера беше отворена изложбата „Star Wars & Makedonium“ од Зоран Кардула. Во рамките на изложбата беа претставени илустрации инспирирани од серијалот „Star Wars и вонвременскиот изглед на Македониумот“.       Настанот е дел од годинашната програма на НКС „Десет дена Крушевска Република“. За тие […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Груби: Битката за слобода и еднаквост ја издвоивме, ни претстои битката за иднината

  “Нашите предци се бореа за слобода и успеаја пред 119 години во Крушево, обединети околу идеалот за слобода и еднаквост”, порача првиот потпретседател на Владата на Република Северна Македонија, г-дин Артан Груби во честитката по повод празникот,  Илинден. Нашите предци се бореа за слобода и успеаја пред 119 години во Крушево, обединети околу идеалот […]