Вести Македонија

Ракометните репрезентативци од Илинден на прием кај градоначалникот Георгиевски

  Тројцата ракометари од општина Илинден кои играат во македонската ракометна репрезентација, Гоце Георгиевски, Жарко Пешевски и Давид Савревски денеска беа на прием кај градоначалникот на Општина Илинден, Александар Георгиевски. Поводот за оваа средба е претстојното Светското првенство кое ќе се одржи во Полска и Шведска овој месец.     Градоначалникот Георгиевски на ракометарите им […]

Вести Македонија Спорт Ударни вести

Мукаетов ги пречека младите ракометари кои го освоија првото место на ЕХВ шампионатот

  Кадетската репрезентација на Македонија успеа да го освои ЕХФ шампионатот во Рига, Летонија, откако во финалето триумфираше против Швајцарија со резултат 24-22. Претходно репрезентацијата ги совладаа селекциите на Летонија, Турција и Косово во групата, а потоа и во полуфиналето го совладаа Луксембург.     Со освоеното прво место на шампионатот, Македонија директно се пласираше […]