Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Сиљановска Давкова во Рим оствари средба со претставници на македонската дијаспора

На средбата, соговорниците ја запознаа претседателката со нивните тековни активности и вклученоста на дијаспората во севкупните општествено-економски процеси во Италија.…

Повеќе
Categories: Алтернатива, Настани

Камерниот оркестар од Битола, дел од  чествувањето на Денот на Св. Кирил и Методиј во Рим  

Во организација на Министерството за култура, а во рамките на културната програма за одбележување на традиционалната манифестација „Ден на светите…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Џафери ја предводи државно-црковната делегација во Рим и Ватикан за чествување на Св. Кирил и Методиј

  Претседателот на Собранието Талат Џафери, од 23 до 25 мај ќе оствари посета на Италијанската Република и Светата Столица…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Д-р Крстески на Конференција на Меѓународниот архивски Совет во Рим

    Меѓународниот архивски совет под мотото “Archives bridging the gap“, во Рим ја одржува 9-тата годишна конференција, на која…

Повеќе