Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Градоначалникот на Благоевград: Ќе ги казнам напаѓачите на македонскиот клуб кога Скопје ќе ги казни полицајците

  Македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград беше оштетен пред неколку дена, а вчера беа приведени двајца вработени во општинското претпријатие „Озеленување“ на општината и нивните сопруги. Градоначалникот на Благоевград, Илко Стојанов изјави дека судот е надлежен орган кој може да се произнесе за кривичното дело, а тој како работодавец на двајцата вработени може […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Ковачевски со осуда за вандализмот врз македонскиот клуб во Благоевград

  Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача дека очекува во најкраток можен рок, институциите во Република Бугарија да ги најдат сторителите и соодветно да ги казнат. „Каменувањето на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград […]

Вести Македонија Ударни вести

Поддршка од Демократскиот сојуз на Македонците во Бугарија

  Денес на отворањето на Македонскиот културен клуб во Благоевград, присуствуваше делегација на Демократскиот сојуз во состав, Борче Јакимовски, Владо Кроневски, Јорданчо Теодосиев и Филип Антовски.     Делегацијата даде јасна поддршка за признавање на правата на Македонците, при што имаше средба  со раководството и основачите на Македонскиот културен клуб.      Како што Бугарите во […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Мицкоски: Во Благоевград одам да дадам поддршка на Македонците во Бугарија

  Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски изјави дека на отворањето на македонскиот клуб во Благоевград ќе оди да им даде поддршка на Македонците во Бугарија, да им даде до знаење дека Македонија стои позади нив и дека ВМРО-ДПМНЕ нема да се откаже и ќе ги штити нивните интереси. – Немаме ние антибугарско расположение, ние имаме […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МНР ги осудува непримерните квалификации во содржината од Благоевград за македонскиот народ

  Во врска со Декларацијата на Советот на Општина Благоевград, Министерството за надворешни работи ги осудува непримерните квалификации во содржината кои се однесуваат на македонскиот народ. Очигледно е дека ваквите декларации се во спротивност на интенцијата на двете Влади за градење доверба меѓу народите на двете земји, и со духот на Договорот за пријателство и […]

Вести Македонија Ударни вести

Благоевград го забрани македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“

  Советот на Општина Благоевград го забрани македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“, именуван по славниот македонски поет. – Благоевград нема да биде центар за слични пропагандни провокации – се вели во образложението на декларацијата изгласано од Советот на овој бугарски град.Истото го потврди советникот Кирил Илиев од ГЕРБ, кој изјави дека со оваа декларација им […]