Вести Свет Ударни вести

Закани за бомби во 115 основни и средни училишта во Србија

  Според првите информации, дојави за подметнати експлозивни направи биле испратени на имејл адресите на 78 основни и 37 средни училишта во белградските општини, соопшти денеска Министерството за образование на Србија. На родителите со пораки им било кажано да не ги носат децата во прва смена, а за попладневната смена ќе бидат известени дали треба […]

Вести Изјави Македонија Став Ударни вести

Јаневска: Го повикуваме МВР да ги обезбеди училиштата 24 часа

  Го повикувам МВР да си ја работи работата и да ги обезбеди училиштата 24 часа и неспособноста да не ја затскрива со изјавата дека сме во хибридна војна. Го повикувам и МОН под итно да изнајде начин да се надокнади пропуштеното додека сè уште има барем малку време“, рече денеска на прес-конференција претседателката на […]

Вести Македонија Ударни вести

Лажни се пријавите за наводно поставени бомби

  Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави по добиените пораки на електронски адреси со закана за наводно поставена експлозивна направа во 30 училишта во Скопје и утврдено е дека станува збор за лажни пријави. Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени […]

Вести Македонија Ударни вести

Нови дојави за бомби во 19 скопски училишта и Судот во Охрид

  Денеска до 10.00 часот во МВР било пријавено дека на електронските адреси на 19 средни и осум основни училишта во Скопје, едно основно училиште во Прилеп и Основниот суд во Охрид е упатена закана за поставена експлозивна направа. Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на објектите и […]

Вести Македонија Ударни вести

Лажни се пријавите за поставени бомби низ објекти во Скопје

  Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки и во Управен суд, Музеј на македонска борба, Археолошки музеј, хотел Александар палас, СЦ Борис Трајковски и девет училишта во Скопје. во врска со денешните пријави по добиените пораки на електронски адреси со закана за поставена експлозивна направа, и утврдено е […]

Вести Македонија Ударни вести

МВР: Дојави за поставена експлозивна направа во 10 училишта

  Сабајлево во 09.30 часот е пријавено дека на електронските адреси на 8 училишта во Скопје и во 2 училишта во Прилеп е упатена закана за поставена експлозивна направа, информираат од МВР. Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на објектите и во тек се антитерористички проверки и се […]

Вести Македонија Ударни вести

Дојава за бомби во 18 училишта во Скопје

  Денеска, до 13.30 часот во СВР Скопје е пријавено дека на електронска адреса на 18 основни и средни училишта на подрачјето на Скопје е упатена закана за поставена експлозивна нaправа. Веднаш по добиената пријава, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на училиштата, во тек се антитерористички проверки и се преземаат мерки […]

Вести Македонија Ударни вести

Лажни се пријавите за наводно поставени експлозивни направи во училишта во Скопје

  Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави од десет училишта во Скопје по добиените пораки на електронски адреса со закана за поставена експлозивна направа, и утврдено е дека станува збор за лажни пријави. Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени мерки […]

Вести Македонија Ударни вести

Спасовски: Расчистен е случајот за закани за поставени бомби во Кавадарци

  Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски одговарајќи на новинарско прашање во Кавадарци, во однос на најавите за поставени екплозивни направи неколку училишта во Кавадарци, истакна дека целиот случај е расчистен.   „Во однос на ова прашање за закани за поставени бомби во Кавадрци кои секако ги вознемирија граѓаните, можам да кажам дека целосно е […]

Вести Македонија Ударни вести

Лажни се пријавите за наводно поставени бомби во училишта во Скопје

    Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави од училишта во Скопје, кои добиле порака на електронската адреса со закана за поставена експлозивна направа, и утврдено е дека станува збор за лажни пријави.   Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени […]