Вести Македонија Ударни вести

Премиерот Џафери во работна посета на Тирана

  Претседателот на Владата Талат Џафери, од денеска, 28-ми февруари, е во работна посета на Тирана, Република Албанија. Во состав на владината делегацијата се и Бојан Маричиќ, прв заменик на Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, како и Бујар Османи, министер за надворешни работи и Филип Николоски, заменик министер за финансии. Премиерот Џафери ќе […]

Вести Македонија Ударни вести

Костадиновска-Стојчевска на примопредавање на македонските икони во Тирана

  Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска е во еднодневна работна посета на Тирана, на покана од нејзината колешка, Елва Маргарити. Повод за посетата е примопредавање на незаконски изнесените македонски икони, кои беа случајно препознаени преку албанските медиуми од македонските експерти вo 2013 година. Пред церемонијата на свечено предавање на незаконски изнесените икони од страна […]

Вести Македонија Ударни вести

Џафери денеска присуствуваше на Третиот самит на дијаспората во Тирана

  Претседателот на Собранието, Талат Џафери денеска присуствуваше на Третиот самит на дијаспората во Тирана, каде што отиде на покана на премиерот на Република Албанија, Еди Рама. На Самитот присуствуваа голем број на државни и политички фигури од Република Албанија како домаќин, од Република Северна Македонија, Република Косово, како и претставници на албанската дијаспора од […]

Вести Македонија Ударни вести

Османи: Берлинскиот процес претставува движечка сила за регионот

  Министерот Бујар Османи, денеска во Тирана имаше обраќање на состанокот на министрите за надворешни работи на земјите учеснички на Берлинскиот процес, која претставува најважна регионална иницијатива со огромно влијание врз европската перспектива на целиот регион. „Берлинскиот процес еволуираше во водечка платформа за регионална соработка која носи голема политичка и економска тежина и служи како […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Самитот на Берлински процес ќе донесе важни договори за земјите од Западен Балкан

  „Денес се одржува вториот Самит на Берлински процес во нашиот регион, првиот беше во 2020 година кога организатори беа Северна Македонија и Бугарија, меѓутоа заради Ковид пандемијата беше организиран онлајн. Ова е втор каде што со физичко присуство ќе бидат лидерите на земјите од Западен Балкан заедно со претседателот на Европската комисија, на Европскиот […]

Вести Македонија Ударни вести

Спасовски на Конференција на МВР во рамки на Берлинскиот процес во Тирана

  Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во периодот од 13 до 15 септември 2023 година во Тирана, Република Албанија, ќе учествува на  Конференција на министри за внатрешни работи, во рамки на Берлинскиот процес, каде што ќе се обрати во рамки на две сесии на теми “Интегрирано гранично управување на Западен Балкан”, “Регионална соработка во […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

Концерт на Фолтин на “Cloud” фестивалот во Тирана

  “Cloud” фестивалот во Тирана, вообичаено се одржува секој мај во центарот на градот. Тој трае еден месец и настапуваат повеке од 600 артисти од повеке земји. Ланската година, овде настапи нашиот бенд, “Љубојна”, а годинава на покана од нашиот Културно информативен центар во Тирана, таа чест ја имаше групата “Фолтин” од Битола.     […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Се одржа средбата на Рама и лидерите на албанските партии во Тирана

  Вчера во Тирана се одржа средбата меѓу премиерот на Албанија, Еди Рама и лидерите на албанските политички партии во Македонија.  На средбата беа присутни лидерите на сите политички партии на Албанците во земјава освен првиот човек на Беса, Билал Касами. Али Ахмети даде оценка дека вечерата била во братски дух, а разговорите во позитивен […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Лидерите на партиите на Албанците на средба со Рама

  Лидерите на политичките партии на Албанците во земјава денеска се очекува да заминат на средба во Тирана, на покана на албанскиот премиер Еди Рама. Министерот за надворешни работи Бујар Османи изјави дека денешниот состанок во Тирана е новогодишна средба, со цел размена на мислења по однос на актуелните прашања во регионот и посакување успех […]

Вести Македонија

Министерот Сали на форум во Тирана посветен на здравјето и добросостојбата на младите од Западен Балкан

  Министерот за здравство, д-р Беким Сали, учествуваше на форумот посветен на здравјето и добросостојбата на младите од земјите од Западен Балкан, што се одржа во Тирана, Албанија, во организација на Регионалната канцеларија на СЗО за Европа и претставништвото на УНФПА, како и младинските организации од државата.      – Пандемијата со Ковид-19 ни покажа […]