Алтернатива Настани

МКИЦ во Тирана со богата содржина во месец октомври

  Македонскиот културно информативен центар во Тирана, продолжува со своите активности и во месец октомври. На 1 октомври беше отворена изложба на нашата уметница Елита Алити, насловена, “Stimulate your sences”, наменета првенствено за лица со оштетен вид.   На 13 октомври, закажан е голем концерт на пијанистката Ивана Мазнејкова, која ке го отвори фестивалот “Магична […]

Вести Македонија Ударни вести

Владина делегација во работна посета на Тирана за работните групи во рамките на Отворен Балкан

  Владината делегација предводена од заменик на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи, министерот за економија Крешник Бектеши, министерот за информатичко општество и администрација Адмирим Алити, заменик-министерот за финансии Филип Николоски, заменик-министерот за земјоделство шумарство и водостопанство Абдулшуќур Абедини, националните координатори за Отворен Балкан Марјан Забрчанец […]

Алтернатива Настани

Признание за Ориѓански од Градот Тирана

  Вчера, градот Тирана и директорот на “Albania guitar festival” на нашиот културно информативен центар, на директорот Златко Ориѓански му доделија признание за неговата работа во овој град, промовирање и запознавање на градот Тирана и продлабочување на пријателските односи меѓу нашите две пријателски земји. “Ова признание обично се добива кога ќе направиш нешто добро за […]

Алтернатива Вести Македонија Музика и Филм Настани

Влатко Стефановски за првпат со концерт во Тирана

  СВЕТСКО, а НАШЕ!  Виртуозниот гитарист и автор, Влатко Стефановски, вчера за првпат одржа концерт во Тирана.     Овој настан е во организација на Македонскиот културен Центар во Тирана, под водство на директорот Златко Ориѓански, кој заедно со Денис Бижга, директорот на “Albania guitar festival” овозможија прекрасната и уникатна музика на Влатко Стефановски да […]

Вести Македонија Ударни вести

Џафери на XVIII Конференција на Јадранско-јонската иницијатива во Тирана

  Претседателот на Собранието, Талат Џафери утре ќе престојува во Република Албанија каде што ќе учествува на XVIII Конференција на претседателите на парламенти на Јадранско-јонската иницијатива (ЈЈИ). На редовната конференција која годинава се организира од страна на Собранието на Република Албанија како претседавач на ЈЈИ, покрај претседателката на Собранието на Република Албанија, Линдита Никола во […]

Спорт

Дарио Ивановски балкански првак со национален рекорд во полумаратон во Тирана

  Македонскиот атлетичар Дарио Ивановски, поставувајќи национален рекорд со време од 01:04.65 часа, на полумаратонската трка во Тирана-Албанија, се закити со златниот медал на Балканското првенство во полумаратон.      На минатогодишниот полумаратон во Битола, на трката Трчај Бе, Ивановски го зазеде третото место и освои бронзен медал.

Вести Македонија Ударни вести

Премиерот Заев на работна средба со германската канцеларка Меркел во Тирана

  Владината делегација, предводена од премиерот Зоран Заев заедно со заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров и министерот за надворешни работи, Бујар Османи пристигна во работна посета на Тирана, на покана на германската канцеларка Ангела Меркел. Канцеларката Меркел во рамки на својата посета на Западен Балкан организира работен ручек со лидерите на […]

Вести Изјави Свет

Висок функционер на ЕУ: Туск е решен да постигне компромис, Франција не попушта

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, ја утврди агендата на дискусиите на дводневниот Самит на ЕУ. Проширувањето ќе се разговара за време на вечерата, по дискусиите за Брегзит, кои би требало да се одвиваат побргу од очекуваното откако Брисел и Лондон постигнаа договор пред малку. Според висок функционер на Европската Унија инволвиран во подготовката на […]