Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Макрон: Вашето достоинство како македонски народ е стекнато и никогаш нема да биде доведено во прашање

  Повторно Северна Македонија се наоѓа пред клучен момент од својата историја. Седумнаесет години по добивањето кандидатски статус, штотуку се отвора историска можност: влегување во активна фаза на процесот за пристапување кон Европската Унија. Изборот е ваш, порача во директно обраќање до нас францускиот претседател Емануел Макрон.     -Вие, македонски народe, уште од стекнувањето на независноста […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Пендаровски: Модификуваниот француски предлог е далеку подобар за нас од претходниот

  “Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ми соопшти, а јас тоа му го пренесов и на нашиот премиер Димитар Ковачевски, дека Франција како претседавач со ЕУ ќе направи модификации во предложениот текст на преговарачката рамка”, информира шефот на државата Стево Пендаровски од Мадрид, додавајќи дека овој предлог е далеку подобар за нас од претходниот.   […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски – Макрон: Франција е посветена на европската перспектива на Северна Македонија

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски имаше телефонски разговор со претседателот на Република Франција Емануел Макрон на кого му ја честиташе победата на претседателските избори и му посака успешен втор мандат како шеф на државата. Премиерот Ковачевски го честиташе и изборот на премиерка на Француската Република, Елизабет Борн, и истакна дека од воспоставувањето на дипломатските […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Ќе му се суди на мажот кој му удри шлаканица на Макрон (ВИДЕО)

  Младиот маж кој му удри шлаканица на францускиот претседател Емануел Макрон за време на официјалната посета на департментот Дром на југоистокот во Франција на која имаше и средба со граѓани, веднаш ќе биде изведен пред суд. На снимката се гледа како анархистот го фаќа за рака францускиот претседател, а со другата рака му удира […]

Вести Изјави Свет

Висок функционер на ЕУ: Туск е решен да постигне компромис, Франција не попушта

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, ја утврди агендата на дискусиите на дводневниот Самит на ЕУ. Проширувањето ќе се разговара за време на вечерата, по дискусиите за Брегзит, кои би требало да се одвиваат побргу од очекуваното откако Брисел и Лондон постигнаа договор пред малку. Според висок функционер на Европската Унија инволвиран во подготовката на […]