Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Дојавите за подметнати бомби во училиштата се лажни

  Денеска во СВР Скопје, околу 9.30 часот е пријавено дека на електронска адреса на седум училиштe во Скопје е упатена закана за поставена експлозивна направа. Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање. Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со […]

Вести Македонија Ударни вести

Дојава за поставени бомби во 6 скопски училишта

  Денеска во СВР Скопје околу 14.30 часот е пријавено дека на електронските адреси на шест училишта во Скопје е упатена закана за поставена бомба. Околу 15 часот во СВР Скопје е пријавено дека ваква закана стигнала и на електронските адреси на уште две училишта. Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени мерки […]

Вести Македонија Ударни вести

Шаќири: Ембла е повторно меѓу соучениците, да се подигне свеста за децата со попреченост

  Министерот за образование и наука Јетон Шаќири утрово на Фејсбук соопшти дека на негово задоволство и на задоволство на нејзиното семејство, Ембла продолжува да стекнува нови знаења, да напредува и да ги развива пријателствата со своите врсници.     Шаќири напиша дека Ембла не ја почувствува радоста од повторното враќање во училишните клупи на првиот […]

Вести Изјави Македонија

Заев: Планираме да го намалиме бројот на предмети во училиштата (ВИДЕО)

Учениците во Македонија имаат премногу предмети, а имаат лоши знаење, во образовниот систем досега многу се експериментираше, а најмногу штета претрпеа децата, учениците и студентите. На Македонија и е потребен образовен систем кој во иднина само ќе се надоградува, а не постојано да се менува. Ова се дел од пораките кои ги испрати премиерот Зоран […]