Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Османи: Мора да запре агресијата врз украинскиот народ

  Претседавачот со ОБСЕ, Бујар Османи, во рамки на денешната посета на Украина, го посети градот Бородјанка во киевската област кој е силно погоден од воените дејствија. Османи на почетокот од посетата изрази жалење за сите невини жртви и илјадници Украинци кои мораа да ги напуштат своите домови како би ги избегнале разорувачките последици од […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ОБСЕ 2023: Османи ја започна посетата на Украина

  Шефот на македонската дипломатија и претседавач на ОБСЕ, Бујар Османи, утрово пристигна во Киев и ја почна посетата на Украина.     “Тукушто пристигнавме во Киев, прва работна посета во рамки на Претседавањето со ОБСЕ. Ќе одиме на терен да ги посетиме областите погодени од воените дејствија и директно да се сретнеме со луѓето […]