Вести Изјави Македонија Ударни вести

Пендаровски на Отворениот форум за антикорупција

  Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на отворањето на дводневниот Отворен Форум за антикорупција организиран од Македонскиот центар за меѓународна соработка, а во рамки на Програмата Граѓаните против корупцијата и Програмата Регионалната мрежа за антикорупција (СЕЛДИ). Посочувајќи дека како држава пред 20 години ја ратификувавме Конвенцијата против корупција на Обединетите Нации, во своето обраќање […]

Алтернатива Настани

Форум за културното наследство во опасност при воени конфликти

  „Опасност по културното наследство при воени конфликти – состојби, обврски и мерки за заштита“ е темата на форумот што денеска напладне ќе се одржи во киносалата на Музејот на Република Северна Македонија. Форумот го организираат Македонскиот национален комитет за заштита на културно наследство во опасност „Син штит“ и Македонскиот национален комитет на Меѓународниот совет […]

Вести Македонија

Герасимовски на буџетскиот форум: Редовна комуникација со граѓаните за подобар живот во општината

  Општина Центар вчера ја одржа првата форумска сесија за планирање на буџетот за 2024 година,  на која учество зедоа градоначалникот Горан Герасимовски, раководителите на сите сектори на општинската администрација, советници во Советот на општината, претставници на невладини организации, како и граѓаните на Центар. Преку овие форуми општината ги вклучува граѓаните во креирањето и реализацијата […]

Вести Македонија Ударни вести

Се одржа првиот ден од Форумот за Родово одговорно буџетирање

  Денес се одржа првиот ден од дводневниот Форум за Родово одговорно буџетирање под наслов “Going Glocal: Родово одговорно буџетирање во Западен Балкан и Молдавија”, заедничка иницијатива во рамки на проектите „Низ женски леќи: покревање на политики и буџетски иницијативи, следење на спроведувањето на локалните акциски планови за родова еднаквост“ финансиран од Европската Унија и […]

Вести Македонија Топ теми

Спасовски-Гир: Успешно организирање на Министерскиот форум за правда и внатрешни работи

  Денеска, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и државната секретарка Магдалена Несторовска, остварија работна средба со амбасадорот на Делегацијата на Европската Унија во Република Северна Македонија, Н.Е. Дејвид Гир, како и новиот заменик шеф на Делегацијата на ЕУ во земјава, Бен Нупнау. Министерот Спасовски  во оваа прилика изрази благодарност до амбасадорот Гир за поддршката […]

Вести Македонија Ударни вести

Арсовска е избрана за претседател на Форумот на градоначалници во ОН во Женева

  Град Скопје доби уште едно признание во меѓународни рамки за посветеноста, иновативноста и се етаблира како лидер во доброто управување во локалната самоуправа.   Градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска е избрана за претседател на Форумот на градоначалници што се одржа во Обединетите Нации во Женева, Швајцарија.    За потпретседатели на Арсовска се избрани […]

Вести Македонија Ударни вести

Ковачевски на ГЛОБСЕК 2023: Економски силен Балкан само со членство во ЕУ

  Премиерот Димитар Ковачевски, денеска на Форумот на ГЛОБСЕК 2023 во Братислава, се обрати на панел на тема: „Отворени патишта: Балканот се враќа во игра“. Ковачевски говореше за предизвиците со кои се соочуваат земјите од Западен Балкан, истакнувајќи ја важноста од создавање на услови за соработка и поттикнување на економскиот раст на државите во регионот.  […]

Вести Македонија

Министерот Сали на форум во Тирана посветен на здравјето и добросостојбата на младите од Западен Балкан

  Министерот за здравство, д-р Беким Сали, учествуваше на форумот посветен на здравјето и добросостојбата на младите од земјите од Западен Балкан, што се одржа во Тирана, Албанија, во организација на Регионалната канцеларија на СЗО за Европа и претставништвото на УНФПА, како и младинските организации од државата.      – Пандемијата со Ковид-19 ни покажа […]

Алтернатива Настани

Better Women Better World: “Ние, Хероините” – еднодневен форум во Јавна соба

  Ние, Хероините е женски форум организиран од женската платформа Better Women Better World, на кој ќе се рефлектираат борбите и предизвиците на жената во различни сегменти од животот. Овој еднодневен форум има за цел да ги руши бариерите, споделувајќи мислења за одредена тематика од страна на професионалци, но и животни приказни, ставајќи акцент на вистинските прашања за […]

Вести Македонија Ударни вести

Ковачевски на Делфи форумот во Грција ќе се сретне со Ескобар, Лајчак и Курти

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски ја предводи владината делегација на седмиот Делфи економски форум во Грција. На Делфи економскиот форум, денеска премиерот Ковачевски ќе оствари работни состаноци со заменик-помошникот на државниот секретар на Соединетите Американски Држави за европски и евроазиски прашања и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, со специјалниот претставник на ЕУ […]