Вести Македонија

Положено цвеќе во чест на 7.144 македонски Евреи

  Градоначалничката на град Скопје Данела Арсоска, со делегација од Град Скопје, денеска оддаде почит во сеќавање на 11-ти Март годишнина на денот кога од страна на фашистичкиот окупатор 7144 македонски евреи се депортирани во логорот Треблинка.     Поминати се 80 години од овој суров и трагичен ден на кој нашите сограѓани заминаа од […]

Вести Македонија Ударни вести

Изложба во Меморијалниот центар на Холокаустот

  Во рамки на одбележувањето на 80-годишнината од депортацијата на македонските Евреи во Треблинка, во Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија, поставена е и изложба на којашто, како претставник од Владата присуствуваше Роберт Алаѓозовски, национален координатор за интеркултурализам, едно општество, развој на културата и меѓуресорска соработка.       Изложбата е организирана од […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски: Треба да има извинување за улогата на тогашната профашистичка влада во Софија за депортацијата на македонските Евреи

  Претседателот Стево Пендаровски денеска учествуваше во одбележувањето на 80-годишнината од холокаустот на македонските Евреи. Тој ја предводеше Поворката на живите и положи цвеќе пред споменикот на 7.144 депортирани македонски Евреи во кругот на тутунскиот комбинат, каде беа поставени и камчиња со нивните имиња.     Според претседателот Пендаровски, правдата подразбира да се препознае и […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Положено цвеќе пред спомениците на депортираните Евреи

  Со пораката „11-ти март 1943 – Никогаш повеќе“ и со положување на свежо цвеќе пред спомениците на депортираните Евреи и на паднатите борци во НОБ, на градските гробишта во Бутел, министерката за животна средина и просторно планирање, Каја Шукова и министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски во име на Владата на Република Северна […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски: Историјата нè учи дека во времиња на кризи и конфликти, популистите ги хранат луѓето со страв и гнев кон послабите и поранливите

  Претседателот Стево Пендаровски се обрати на комеморативната вечер по повод одбележувањето на 79-годишнината од холокаустот на македонските Евреи, што се одржa во Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија, а во организација на Еврејската заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија. На комеморативната вечер, одржана во рамки на програмата за одбележување […]

Вести Македонија Ударни вести

Средби за време на учеството на форумот во Израел по повод Меѓународниот ден за сеќавање на Холокаустот

  Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на форумот во Израел по повод Меѓународниот ден за сеќавање на Холокаустот, оствари средби со неколку шефови на држави учесници на форумот.     На средбата со претседателот на Република Финска, Саули Нинисто, претседателот Пендаровски се заблагодари за принципиелната поддршка за нашата европска перспектива за време на […]

Вести Македонија Ударни вести

Средба на Пендаровски со претседателот Реувен Ривлин во Израел

  Претседателот Стево Пендаровски денеска во Ерусалим оствари билатерална средба со претседателот на Државата Израел, Реувен Ривлин.     Заблагодарувајќи се за поканата да учествува на лидерскиот форум, Пендаровски истакна дека Република Северна Македонија покрај укажаната чест има и обврска на највисоко ниво да биде присутна во Израел, на Форумот по повод Меѓународниот ден за […]