Вести Македонија Ударни вести

22 години од загинувањето на хероите кај Вејце

  Денеска по повод годишнината од херојското загинување на осумината припадници на македонските бебедносни сили кај селото Вејце, тетовско, на 28.04.2001, делегација од Министерството за внатрешни работи предводена од директорот на Бирото за јавна безбедност, м-р Сашо Тасевски, заедно со началникот на ОСПО Митко Даневски и помошникот началник на СВР Тетово Ивица Михајлоски, во име […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Иницијатива за поставување спомен-обележје за загинатите кај Вејце

  Министерството за одбрана иницира поставување спомен-обележје во чест на загинатите припадници на безбедносните сили на Република Северна Македонија во масакрот кај селото Вејце, Тетовско. Иницијативата е адресирана до градоначалникот на Тетово, Билал Касами, како и до претседателот на Советот на Општина Тетово, Бесар Дурмиши. „Заради оддавање почит кон загинатите припадници на безбедносните сили на […]