Вести Македонија Ударни вести

Нуредини: Прогласување на Шар Планина за Национален парк

  Министерот за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини денеска ќе одржи прес-конференција по повод донесувањето на Законот за прогласување на дел од Шар Планина за заштитено подрачје во категорија II, Национален парк. Зачувување на автентичната состојба на природата преку заштита на природните вредности, создавање поповолни услови за одржување, развој и унапредување на природните […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Шар Планина прогласена за национален парк

  Пратениците во Собранието на РС Македонија со мнозинство од 66 гласови дадоа зелено светло за Законот за прогласување на дел од Шар Планина за национален парк и донесоа историска одлука. Со изгласувањето на овој Закон нашата држава го доби четвртиот национален парк по прогласувањето на последниот во 1958 година и првиот по осамостојувањето на […]

Вести Македонија Ударни вести

Шара се става под привремена заштита до прогласувањето за национален парк

  Министерот за животна средина Насер Нуредини, ја стави Шар Планина во привремена заштита сè додека не биде прогласена за национален парк.  “Mинистерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини, согласно Законот за заштита на природата, донесе РЕШЕНИЕ за привремена заштита на делот од Шар Планина за кој се води постапка за прогласување за […]

Вести Македонија

Безживотно тело најдено вчера на Шар Планина

Државјанин (32) на Сирија е човекот чие безживотно тело беше најдено вчера на Шар Планина над селото Вејце на пат кон планинскот врв Кобилица, соопшти денеска СВР Тетово. Тетовската полиција информираше дека при увидот, било утврдено дека најверојатно станува збор за 32-годишниот сириски државјанин М.Р., кој поседувал фалсификувани документи на име на друго лице од […]