Вести Македонија Ударни вести

РС Македонија и Обединетите Арапски Емирати ќе ја зајакнат соработката во здравството

  Министерот за здравство д-р Фатмир Меџити присуствуваше на првата министерска конференција на 28. Конференција на страните на рамковната конвенција на ООН за климатски промени, што од 30 ноември до 12 декември се одржува во Дубаи, Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ).         Меџити, истакнува дека целта на овој министерски состанок, на кој присуствуваат […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МЗ: Ќе се изедначат цените на странците за приватни здравствени услуги

  Во врска со ценовникот за давање на здравствени услуги на странци, Министерството за здравство информира дека до сите универзитетски клиники и институти е доставен допис за усогласување на ценовниците за приватни здравствени услуги на странците со граѓаните на РСМ кои се неосигурани и плаќаат приватно.   Потенцираме дека воопшто не станува збор за изедначување […]

Вести Македонија Ударни вести

МЗ ја поништи постапката за набавка на сензори за лицата со дијабетес

  Постапката за набавка на системи за следење (мониторирање) на гликоза, односно сензори наменети за пациенти со дијабетес тип 1, е поништена согласно член 114 од Законот за јавни набавки, информираат за Мета од Министерството за здравство. Како што оттаму појаснуваат, процесот е поништен откако стручна комисија извршила евалуација и констатирала дека ниту една од […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Беким Сали е новиот министер за здравство

  „Длабоко сум свесен за огромната одговорност што ќе ја имам како министер за здравство на Република Северна Македонија, особено во период во којшто се соочуваме со најзголемиот предизвик – пандемијата и нејзините последици, изјави Беким Сали од редовите на „Алтернатива“ кој денеска и официјално ја презема функцијата министер за здравство.     Предизвици во […]

Вести Македонија

Филипче: После 70 години за првпат е реновиран Здравствениот дом д-р Хаим Абраванел

За првпат после 70 години се реализираше комплетна обнова на внатрешните простории во ЗД д-р Хаим Абраванел во Битола. Овој проект опфаќа комплетна обнова на внатрешните простории, ходниците, работните простории, педијатриската служба, вакциналните пунктови, превентивната служба, превентивната стоматологија и делот кадешто се чуваат вакцините од редовниот календар.     По овој повод денеска министерот за […]

Вести Македонија Ударни вести

Регистрирани се 37 нови случаи, 90 оздравени пациенти и 10 починати лица

  Во последните 24 часа се направени 3.108 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на КОВИД-1 од:   Скопје – 15, Куманово – 5, Прилеп – 3, Тетово, Гостивар, Кавадарци, Охрид и Кичево – по 2, Битола, Струмица, Неготино и Радовиш – по 1.   Регистрирани се 90 оздравени пациенти од: Скопје – 50, […]

Вести Македонија

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 986 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 986 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани 148 пациенти позитивни и суспектни на КОВИД-19. Во болницата во Штип […]

Вести Македонија Ударни вести

МЗ: Нови 446 вработувања во јавното здравство во текот на пандемијата

    Министерството за здравство информира дека минатата година реализирани се 446 нови вработувања во јавно-здравствени установи низ државата. Од почетокот 2020 година 164 доктори, 247 медицински сестри и 35 специјалисти добиле статус на вработени на неопределено време. „Вложувањата во човечки капитал во здравството не застанаа дури ни во време на пандемија. Пандемијата покажа колку […]

Вести Македонија Ударни вести

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 536 пациенти, слободни кревети има

    Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 536 пациенти позитивни и суспектни на коронвирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани 35 пациенти позитивни и суспектни на КОВИД-19.   Во болницата […]

Вести Македонија Ударни вести

Наши херои – Ви благодариме за целиот ваш хуман труд и професионалност!

  “2020 беше тешка година за сите нас, но вие, нашите херои – здравствени работници заслужувате посебно внимание и почит. Десет месеци борба за спас на сечиј човечки живот. Десет месеци без одмор, во континуиран стрес грижејќи се за нашите и ваши семејства, пријатели, колеги. Вие најдобро знаете колку непроспиени ноќи сте имале, на колку […]