Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски: Нека ни е честит и вековит големиот христијански празник

  Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати честитка до сите граѓани коишто го прославуваат празникот и до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, митрополит скопски, архиепископ охридски и македонски и на Јустинијана Прима, г. г. Стефан. “Имам особено задоволство и чест да Ви го честитам големиот христијански […]

Вести Изјави Македонија Топ теми

Спасовски: Со топлина во срцето и благодарност во мислите, посакувам убави Божикни празници

  Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски присуствуваше на Архиерејска литургија по повод празникот Христово раѓање – Божиќ во Соборниот храм „Свети Климент Охридски” во Скопје, од каде во име на Владата и МВР на сите граѓани им го честиташе големиот христијански празник и им посака многу здравје, среќа и единство. “Дозволете во свое и […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Џафери: Да се споделува благородна мисла, убава желба и топла прегратка

  Претседателот на Собранието Талат Џафери на сите припадници на православната вероисповед, упатува искрени честитки по повод големиот христијански празник, Христовото раѓање – Божиќ, со желби празникот повторно да ги собере околу себе семејствата, пријателите, соседите и познаниците за дружење, споделување среќни мигови и заедничка трпеза. “Почитувани граѓани, припадници на православната вероисповед, Дозволете од име […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Раѓањето Христово е симбол за нов почеток, што носи добро за сите

  Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, во чест на големиот христијански празник, Рождество Христово – Божиќ, во име на Владата и во свое име, упати телеграма со честитки до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија, архиепископот Охридски и Македонски, г.г. Стефан, до Светиот архиерејски синод, свештенството и монаштвото и до сите граѓани кои […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски: Нека ни е среќна новата 2024 година

  Претседателот Стево Пендаровски, по повод новогодишните празници, упати честитка до граѓаните на РС Македонија. “Драги сограѓани, Зад нас е уште една тешка година во која немавме многу причини за радост и славење. Глобалните кризи, заедно со нашите хронично присутни домашни проблеми, придонесоа повеќе да размислуваме за ублажување на последиците, отколку за развој. Ефектите ги […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Џафери до граѓаните: Нека биде среќна и бериќетна!

    Новогодишна честитка од претседателот Џафери до граѓаните   “Кога завршува тековната година, природно се навраќаме на се што поминавме.   Се прашуваме дали доволно сме работеле, сме придонеле за подобро општество, дали сме посветиле доволно време на најмилите, дали сме направиле барем едно добро дело без да очекуваме ништо за возврат, дали одлучно […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Честитка од министерот Спасовски по повод празникот Божик

  Дозволете во свое и во име на МВР да ви го честитам големиот христијански празник – Божик, со желби за здравје, просперитет и благосостојба. Радувајќи се на Христовото раѓање како светла иднина за човештвото, да се ориентираме кон единството и солидарноста, во духот на христијанската порака за љубов меѓу ближните. Нека Божјата милост кон […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Пендаровски: Христос се роди. Нека ни е честит Божиќ!

  Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Христовото Раѓање – Божиќ, упати честитка до д-р Киро Стојанов, скопски бискуп и струмичко-скопски епарх и до сите верници кои го прославуваат Божиќ според грегоријанскиот календар. “Дозволете ми, на сите христијански верници кои го прославуваат Божиќ според Грегоријанскиот календар, да ви го честитам големиот празник и […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Ковачевски: Среќен Божиќ! Мир и радост меѓу своите сакани

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски упати телеграма со честитки до Скопскиот бискуп и Струмичко-скопски епарх, монсињор д-р Киро Стојанов, до свештенството и монаштвото на Католичката црква во Македонија, до верниците на Католичка црква и до сите граѓани кои по грегоријанскиот календар го празнуваат Раѓањето Христово – Божиќ.  „Во име на Владата на РС Македонија […]

Вести Македонија Ударни вести

Џафери: Честитки по повод 21 Декември, Денот на наставата на турски јазик

  Почитувани сограѓани, припадници на турската заедница во Република Северна Македонија, Со задоволство упатувам од име на пратениците на Собранието на Република Северна Македонија и од мое лично име срдечни честитки по повод 21 Декември – Денот на наставата на турски јазик, до сите наши сограѓани Турци кои живеат, творат и придонесуваат во Република Северна […]