Вести Изјави Македонија Ударни вести

Џафери со честитка по повод големиот еврејски празник Јом Кипур

  Претседателот на Собранието, Талат Џафери упати честитка до припадниците на Еврејската заедница во Република Северна Македонија, по повод големиот еврејскиот празник – Јом Кипур. “Дозволете од име на Собранието на Република Северна Македонија и од мое лично име да упатам искрени честитки по повод големиот еврејскиот празник – Јом Кипур, со срдечни желби за […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Заев: Нека ни е честит јубилејот – 30 години независност!

  “8 септември, Денот на независноста е еден од најсветите и најсветлите датуми од историјата на Северна Македонија. Во јубилејот 30 години независност е собрана нашата историја, нашите надежи, нашите сеќавања, нашите остварени стремежи.   Почитувани Македонци, Албанци, Турци, Срби, Роми, Власи, Бошњаци… Почитувани Бугари, Хрвати, Црногорци и сите други,   Нека ни е честит […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Честитка од претседателот на САД, Џо Бајден, по повод Денот на независноста на РС Македонија

  Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, по повод 8 Септември, Денот на независноста, упати честитка до претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски. „Почитуван господин Претседател, Во име на американскиот народ, го честитам денот на независноста на Северна Македонија. Одбележувајќи ја оваа прилика, ние исто така ја одбележуваме 25-годишнината од нашите дипломатски односи […]

Вести Македонија Ударни вести

Демократски сојуз: Армијата е гарант на територијалниот интегритет

  Демократскиот сојуз на сите припадници на Армијата им го честита ДЕНОТ НА АРМИЈАТА на РСМ.   Армијата и сите вработени во Министерството за одбрана имаа значајна улога за приемот на Македонија во НАТО, како и за меѓународниот углед на државата. Армијата е гарант за стабилноста и територијалниот суверенитет на Македонија.  

Вести Македонија Став Ударни вести

ДОМ: Честит и вековит Илинден!

  Историјата нѐ обврзува ништо и никого да не заборавиме и да ги чуваме спомените и сеќавањата на светлите датуми и големите борци заради нас и идните поколенија, се вели во честитката на ДОМ. Го чествуваме Илинден за да се сетиме на судбините на нашите предци, да оживее сеќавањето на жртвите и на стремежот на […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски: За многу години Илинден! Да ни е вечна и вековита републиката!

  “Слободата е највисокиот идеал и цел на еден народ. Таа започнува како идеја на една генерација која сака да биде своја на своето и самата да одлучува за својата иднина”, се обрати претседателот Пендаровски, по повод Денот на Републиката – 2.август. “На 2 август 1903-та, борбата за слобода ја започна револуционерната илинденска генерација која […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Премиерот Заев со честитка за Курбан Бајрам: Нека биде благословен и честит празникот Курбан Бајрам!

  Претседателот на Владата Зоран Заев, по повод празникот Курбан Бајрам упати телеграма со честитки до поглаварот на Исламската верска заедница, Реисул Улема хаџи Шаќир ефенди Фетаи, до членовите на Ријасетот и до сите припадници на исламската вероисповед. „Во име на Владата на Република Северна Македонија и во мое лично име, на Вам, на членовите […]

Вести Македонија Ударни вести

Џафери со честитка по повод празникот Курбан Бајрам

  Претседателот на Собранието, Талата Џафери на припадниците од исламската вероисповед им го честита големиот муслимански празник, Курбан Бајрам, празникот на солидарноста, добродетелството, на чистите срца и мисли. “Имам чест во мое лично име и од име на Собранието на Република Северна Македонија, да Ви го честитам големиот муслимански празник, Курбан Бајрам, празникот на солидарноста, добродетелството, […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Пендаровски: Св. Кирил и Методиј на словенските народи им го дадоа клучот за самоидентификација и самоопределување

  Претседателот Стево Пендаровски упати честитка по повод одбележувањето на 24 Мај, Денот на сесловенските просветители Св.Кирил и Методиј. “Денеска, на 24 мај, ние во РС Македонија, заедно со другите народи од словенското говорно подрачје, го празнуваме делото на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј. Св. Кирил вели дека „без книга сите народи се […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Пендаровски Нека ни е честит 23 Мај, Националниот ден на Власите

  Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по повод 23 Mај, Националниот ден на Власите, упати честитка до сите припадници на Влашката заедница во Република Северна Македонија. “Дозволете да ви го честитам 23 Mај, Националниот ден на Власите и да ви посакам празникот да го поминете, пред сè, во добро здравје, исполнет со радост […]