Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Брифинг за борбената готовност на Армијата пред Врховниот командант

  Началникот на армискиот Генералштаб, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски денеска ќе го информира претседателот и врховен командант на Вооружените сили, Стево Пендаровски за борбената готовност и за степенот на реализација на плановите и задачите на Армијата во текот на 2022 година. Брифингот, кој е редовна годишна обврска на началникот на Генералштабот пред врховниот командант, е со […]

Вести Македонија Ударни вести

Собранието донесе 4 одлуки за испраќање припадници на АРМ во меѓународни операции

  Четири одлуки за испраќање припадници на Армијата на Република Северна Македонија за учество во меѓународни операции, донесе Собранието на Република Северна Македонија, во рамки на новата 91.седница, која почна денеска. Собранието донесе Одлука за испраќање на припадници на Армијата на Република Северна Македонија за учество во меѓународната операција на Европската Унија „АЛТЕА“, во Босна […]

Вести Македонија Ударни вести

Почесна артилериска стрелба по повод Денот на независноста

  Припадници на единицата на артилерискиот баталјон на Армијата по повод Денот на независноста – 8 Септември, денеска од касарната „Илинден“ во Скопје ќе извршат почесна артилериска стрелба со истрелување на 10 плотуни од шест артилериски орудија. Претходно, како што најавија од Министерството за одбрана, ќе биде извршена и пробна артилериска стрелба со по еден […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Гордо и достоинствено славиме 30 години јубилеј на Армијата-столб на безбедноста, стабилноста и достоинството

  Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски денеска учествуваше на централната свеченост која се реализира во касарната „Илинден“ во Скопје на која Армијата на РС Македонија со гордост го прослави својот јубилеен роденден и ги одбележа достигнувањата во текот на својот триесет годишен раст и развој.     „Денеска гордо и достоинствено го славиме денот на […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Петровска: Го чествуваме јубилејот „30 години Армија“

  Плановите за одбележување на Денот на Армијата и јубилејот „30 години Армија“, како и текот на модернизацијата на Армијата и развојот на одбраната беа темите на кои денеска во Министерството за одбрана, министерката Славјанка Петровска ги брифираше уредниците и новинарите од секторот одбрана.      „Во изминатите 30 години Армијата постигна многу. Денеска Армијата […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

МО ја поздрави одлуката на Независниот синдикат за професионални војници да отстапи од штрајкот

  Министерството за одбрана ја поздравува одлуката на Независниот синдикат да се повлече од штрајкот откако министерката за одбрана Славјанка Петровска и сите 4 синдикати во одбраната меѓу кои и Независниот синдикат на професионални војници, постигнаа согласност за дополнителни измени на Законот во прилог на војниците.     ” Новите измени значајно ќе ги подобрат […]

Вести Македонија Ударни вести

Разговор на Пендаровски со припадниците на Армијата распоредени во меѓународни мировни мисии

  Претседателот и Врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски, денеска преку видео-врска разговараше со припадниците на Армијата, распоредени во мировните мисии КФОР во Република Косово, Алтеа во Босна и Херцеговина, ЕУТМ-РЦА во Централноафриканската Република и УНИФИЛ во Либан.     Во текот на разговорот припадниците на мисиите го информираа претседателот Пендаровски за нивните должности […]

Вести Македонија Ударни вести

Митко Богданоски нов декан на Воената академија

  Нов декан на Воената академија е полковникот Митко Богданоски, професор на академијата и досегашен продекан за финансии, инвестиции и меѓународна соработка. Богданоски ја презеде функцијата декан на Воената академија „Генерал Михаило Апостолски“ од полковникот Орце Поповски, кој успешно ја водеше академијата во последните осум години.     На примопредавањето на функцијата, министерката Радмила Шекеринска […]

Вести Македонија Ударни вести

Пендаровски: Нашите војници се професионално обучени по НАТО стандарди

  Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на свеченоста во касарната „Илинден“ во Скопје, по повод завршувањето на учеството на Армијата на Република Северна Македонија во мировната мисија во Исламската Република Авганистан 2002/2021.     „Оваа мировна мисија потврди дека нашите војници можат да служат успешно во рамките на било која мировна мисија, дека се […]

Вести Македонија Ударни вести

Пендаровски ги прими припадниците на АРМ кои учествуваат во справувањето со пандемијата на КОВИД-19

  Претседателот Стево Пендаровски, денеска во „Вила Водно“ прими припадници на Армијата, кои учествуваат во справувањето со пандемијата на КОВИД-19.     Станува збор за припадници на Армијата, ангажирани во Дебар, Центар Жупа и во Куманово, во кризните подрачја на северната и на јужната граница и за обезбедување на објекти наменети за карантинско сместување.   […]