Алтернатива Настани

Втор Меѓународен Конгрес на медицинските сестри во Струга

  Свеченото отварање на вториот конгрес на медицинските сестри ќе се одржи на 13 октомври, со почеток од 18 часот, во фоајето на хотел „Дрим“ во Струга.   Официјалното започнување на вториот конгрес на медицинските сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри со меѓународно учество е закажано за 18:30 часот во конгресната сала на хотелот. Оваа […]

Алтернатива Настани

Фестивал на краток филм „Drim Short“ во Струга

  Под мотото „Неопходна убавина“ од 14 до 17 август во Струга ќе се одржи 7. издание на Фестивалот на краток филм „Drim Short 2023“. Програмата, како што најави организаторот, и годинава ќе биде распределена во четири фестивалски денови, со филмови во натпреварувачки категории и тоа регионална, интернационална, студентска и специјална програма „Соочување со минатото“, […]

Алтернатива Настани

„ТОА Е ШТО Е“ Изложба на Ана Трајковска „На Струга дуќан“

  „ТОА Е ШТО Е“ ,Изложба на Ана Трајковска, Изложбата ќе биде поставена во локалот „На Струга дуќан“. Отварањето е од 18.00 Ч, 8 јули.   Aна Трајковска е родена 1995 година во Скопје, Р. Северна Македонија.   Дипломиран графичар во класата на проф. М-р. Зоран Јакимовски, отсек графика со модул конзервација и реставарција. Магистрира […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МНР повикува на воздржаност по инцидентот во Струга

  Во врска со вчерашниот напад врз државјанин на РС Македонија, Б.К. од Лабуниште, Министерството за надворешни работи апелира за воздржаност од предвремени квалификации се до целосно расчистување на случајот. Во текот на вечерните часови, со осомниченото лице за нападот, А. Н. од Велешта, бил извршен службен разговор и известен е јавниот обвинител. Овој настан […]

Алтернатива Настани Спорт

Прва БОГРАД детска трка посветена на децата со ретки болести

  Во сабота, на 20 мај, во Струга во рамки на третата „Трка на поезијата“, благодарение на организаторите и општествено одговорната компанија “БОГРАД”, за првпат ќе се одржи детска трка којашто ќе биде посветена на децата со ретки болести. Поради непроменетата состојба и проблемите со кои се соочуваме, и годинава ќе трчаме за еднаков и […]

Алтернатива Македонија Настани

Во Струга одржан последниот регионален настан за инклузивно образование

  Денес во Општина Струга се одржа осмиот и последен регионален настан во рамки на третата проектна кампања на Проектот „Биди ИН, биди ИНклузивен, биди ИНклудиран“ кој е финансиран од Европската Унија. Домаќини на регионалните настани беа општините кои ја повторија својата заложба за инвестирање во квалитетно инклузивно образование, а учесници беа претставници од општини, училишта, невладини организации, општествено одговорни компании и медиуми кои […]

Вести Македонија Ударни вести

Украдена бистата на поетот Славко Јаневски во Струга

  Бистата на македонскиот поет Славко Јаневски е исчезната од постаментот во склоп на алејата на поетите на кејот на истекот на Црн Дрим, информираат од НУМ „Струшки вечери на поезијата“.             При вообичаена проверка, на 19 април беше утврдено дека бистата на поетот Славко Јаневски е откорната од постаментот, […]

Вести Македонија Ударни вести

Затворена фабрика за производство на канабис за медицински цели во Струга

  На 15.07.2022 од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи во координација со Комисијата за исполнување на условите за производство на канабис за медицински цели и за одобренија за одгледување на канабис за медицински цели при Министерството за здравство и во заедничка […]

Вести Македонија Ударни вести

Започна отстранувањето на платформите во Струга

  Во Струга денеска започна рушењето на сите шест платформи изградени на брегот на Охридското езеро. Вицепремиерот Артан Груби, заедно со министерот за информатичко општество и администрација Јетон Шаќири и струшкиот градоначалник Рамиз Мерко најавија дека настанот претставува имплементација на „зелената агенда“ на ДУИ и дека оваа акција нема да застане тука.     -Преку оваа […]

Вести Став Ударни вести

ДОМ: Општина Струга веднаш да започне со отстранување на дивоградбите

  Зелената партија ДОМ е длабоко загрижена од вчерашната изјава за медиумите на градоначалникот на Струга, со која тој порачува дека во Струга не треба да се уриваат дивоградбите. Според Кривичниот законик бесправното градење е кривично дело. Во член 244-а стои: Тој што гради или изведува градба или врши надзор над градба на сопствено или […]