Вести Македонија Ударни вести

Засилени инспекциски контроли на храната, акцент ставен на новогодишните пакетчиња

  Инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство спроведуваат засилени контроли кај операторите со храна пред претстојните новогодишни и божиќни празници. Се проверува дали и колку  се исполнети општите и посебните услови за безбедност на храната, означувањето и заштитата на потрошувачите од измама. Во овој период, акцент со контролите ставен е на новогодишните пакетчиња […]

Вести Македонија Ударни вести

Санкции за четири отпади со секундарни суровини во Чаир

  Денеска полициски службеници од Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје, во координација со инспектори од Државниот пазарен инспекторат и од Инспекторатот за животот средина, извршија контрола во четири отпади со секундарни суровини на подрачјето на ЕВР Чаир. При контролата  било констатирано дека сите четири отпади вршат трговија без регистрирана фирма и […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Пазарната инспекција врши контрола на Кванташки пазар

  Во тек се инспекциски надзори на увозници на овошје и зеленчук на Кванташки пазар Скопје, како и на сите трговци на лице место. На терен се над 30 инспектори на Државниот пазарен инспекторат (ДПИ), во координација со тимови Управата за финасиска полиција, Министерството за внатрешни работи и Агенцијата за одземен имот. -Кај увозниците на […]

Вести Македонија Ударни вести

Извршени вонредни инспекторски контроли на локалите во Центар

  Општина Центар продолжи со контроли за мерење на бучава и гласна музика во рестораните, кафе баровите и кафеаните на територија на Општина Центар. Во координирана акција која ја придружуваше и градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски, Секторот за инспекциски работи при Општина Центар преку Инспекцијата за животна средина и Комуналната инспекција овој викен, во […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

АХВ: Засилени контроли на јајцата, боите и месото пред Велигден

  Инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) во пресрет на велигденските празници спроведуваат засилени инспекциски контроли на продажбата на јајца, бои за јајца, месо и други прехранбени производи. Налог е издаден и за засилување на инспекциските контроли на граничните премини за пратките со јајца кои се увезуваат во земјава, при што акцент […]

Вести Македонија Ударни вести

Герасимовски: Градежниците да ги почитуваат прописите, се засилуваат контролите на терен

  Придружуван од општинските служби, градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, направи обиколка на неколку градилишта во општината. Општина Центар спроведува зачестени инспекциски контроли, со цел директен увид во изведувањето на градежните работи и почитувањето на законските прописи.     „Иако имаат уредна документација за градба, по зачестените контроли на терен увидовме дека не се […]

Вести Македонија Ударни вести

Пазарниот инспекторатот изврши надзори и контроли во над 400 економски субјекти

  Државниот пазарен инспекторат по основ на Одлуката на Влада за замрзнување на цената на лебот од 450 гр на 33 денари, вчера и денес изврши надзори и контроли во над 400 економски субјекти на ниво на цела територија на Република Северна Македонија. До сега од контролите е утврдено дека генерално се доставува леб кој […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Сали: Случајот „Брезев“ ќе оди до крај – моментaлно средба на стручни тимови од „МАЛМЕД“ и „Жан Митрев“

  Случајот „Брезев“ ќе се тера до крај и ќе добие разрешница. Никој не е над законот, ниту има недопирливи, рече денеска министерот за здравство Беким Сали. Министерот на прес-конференција информира дека моментно е во тек состанок на стручен тим од Агенцијата за лекови и медицински средства (МАЛМЕД) со претставници од клиничката болница „Жан Митрев“, […]

Вести Македонија Ударни вести

АХВ изврши вонредна инспекциска контрола во Зоолошката градина во Скопје

  Инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), вчера попладне спровеле вонреден инспекциски надзор во Зоолошката градина на Град Скопје, по добиената информација од Министерството за внатрешни работи (МВР) и медиумите дека таму нелегално се заклани десеттина коњи, чие месо ќе се користи за исхрана на дивите животни. – Со контролата, утврдено е […]

Вести Македонија Ударни вести

АХВ: Уништена повеќе од 2,7 тони небезбедна храна

  Од почетокот на годинава, заклучно со мај уништени се повеќе од 2,7 тониАХВ, храна, контроланебезбедна храна, информираат за Мета.мк од Агенцијата за храна и ветеринарство. Тие велат дека од почетокот на годинава до крајот на минатиот месец, поднесени се 194 претставки од граѓани за небезбедна храна. Од нив, 7 претставки се поднесени поради сомнеж […]