Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски: Темелите на нашата држава се илинденски и антифашистички

  Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на свеченоста што по повод 80-годишнината од Денот на народното востание, 11 Октомври се одржа во меморијалниот комплекс „Могилата на непобедените“ во Прилеп. Претходно, во рамки на чествувањето, претседателот Пендаровски положи цвеќе на Могилата на непобедените.     Денес имаме своја и слободна држава затоа што бевме дел […]

Вести Македонија Ударни вести

Достојно одбележување на 80 години од Народното востание

,,Државниот архив, по повод 80-годишнината од народното востание, достојно ги промовира придобивките од Народноослободителната борба во Македонија со пригодни објави, изложби и предавања во повеќето од нашите одделенија во земјава” – изјави за ДенесМагазин директорот на Државниот архив, д-р Емил Крстески. Денот на народното востание во Македонија – 11 Октомври, всушност, го симболизира државотворниот капацитет […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски: Нека ни е честит Денот на народното востание!

  “Карактерот на еден народ се цени според неговото однесување во пресвртни историски периоди. За време на Втората светска војна, кога поголемиот дел од Европа беше окупиран, а милиони луѓе беа обесправени, фашизмот, на врвот на својата моќ, изгледаше застрашувачки. Токму во тие мрачни времиња, македонските граѓани имаа храброст да се соочат со најголемото зло […]