Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Се одржа А5- Конференција за медиумска писменост и справување со дезинформации

  Во рамки на претседавањето на Северна Македонија со САД-Јадранската Повелба на 19 мај 2023г.  Министерството за надворешни работи на…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Досие: Готвачи на дезинформации (Прва видео епизода)

  Манипулација, пропагадна, лажна информација, извртена вест, дезинформација. Сите овие термини сме ги слушнале многупати кога станува збор за нешто…

Повеќе
Categories: Вести, Став, Ударни вести

Ширење на бранот од лаги – воена инвазија и инвазија од дезинформации

  Состoјбата со дезинформациите во Северна Македонија во двете недели пред и по почетокот на руската инвазија врз Украина, пишува…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Пендаровски: Кревање на свесноста за постоењето на дезинформациите и нивните ефекти

  Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на завршната конференција на проектот „Информации против Дезинформации: Градење на отпорност кон дезинформациски…

Повеќе
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Ударни вести

Чадиковски: Вакцина против пандемијата со лажни вести е професионалното новинарство

  Денес, во организација на Делегацијата на Европската унија во Република Северна Македонија и Македонскиот институт за медиуми се одржа…

Повеќе
Categories: Алтернатива, Вести, Македонија, Настани

ЛАЈКА остро реагира на дезинформациите пласирани во јавноста

  Јавното претпријатие за благосостојба на бездомни животни Лајка реагира и ги отфрла обвинувањата од група граѓани по објавувањето на…

Повеќе